Kūrybinės industrijos (Programa vykdoma mišriu-nuotoliniu būdu)
Kultūra ir lyderystė. Kūrybinių industrijų ateitis
Per pastarąjį dešimtmetį kūrybinių industrijų veiklos Lietuvoje patyrė tikrą proveržį ir tapo vienu iš svarbiausių ekonominio gyvenimo variklių. Suklestėjo meno ir technologijų sąveikoje atsiradusi muzikos, grafikos, kino, video ir foto skaitmeninė kūryba, renginių ir festivalių industrijos, atsinaujino rinkodaros ir komunikacijos kampanijos. Šį proveržį lėmė ir nuo 2010 metų nuosekliai Lietuvoje įgyvendinamos kūrybinių industrijų bakalauro ir magistro studijos.
Kūrybinių industrijų laukas, kaip ir kiti ekonominiai sektoriai, susiduria su didžiuliais laikmečio iššūkiais – kelerius metus trunkanti pandemija, dabar vykstantis nuožmus ir žiaurus karas Ukrainoje kelia visuomenėje naujus klausimus. Ar mes, dabartiniai kūrėjai, padarėme ir darome viską, kad ateinančioms kartoms paliktume saugų ir klestintį šį trapų pasaulį? Ar galime dėl šio pasaulio padaryti daugiau? Šįmet atnaujintoje Kūrybinių industrijų magistro programoje bandome užduoti šiuos klausimus ir kviečiame kartu ieškoti atsakymų visus studentus, kuriems rūpi lyderystės, kūrybos ir medijų ekologija bei jos poveikis visuomenės geopolitiniams procesams.
Per dešimtmetį Vytauto didžiojo universitete Kūrybinių industrijų magistro studijas baigė apie 200 absolventų. Jų profesinės trajektorijos labai plačios – nuo kino, muzikos ir teatro prodiuserių iki marketingo ir komunikacijos specialistų, nuo muziejų ir galerijų kuratorių iki foto studijų ir skaitmeninių projektų kūrėjų, nuo bendruomeninių menų, paveldo specialistų, iki festivalių ir renginių organizatorių. Visus juos į VDU kūrybinių industrijų programą atviliojo galimybė pagilinti jau turimas profesines kompetencijas ir galimybė plačiau susipažinti su kūrybinių industrijų lauko vystymosi priežastimis ir pasekmėmis.
Programos turinys
Pagrindinės kūrybinių industrijų magistro programos temos yra šios: 1. lyderystė/entreprenerystė, 2. medijų technologijos ir komunikacija, 3. kūryba/menai/kultūra. Jos itin glaudžiai viena su kita susijusios ir sudaro vientisą kūrybinių industrijų ekologijos lauką. Programos dalykai yra derinami ir grupuojami taip, kad geriausiai atskleistų naujausias teminių sričių tendencijas ir tyrimus bei leistų absolventams studijų metu įgytas žinias iš karto pritaikyti teorinėse ir praktinėse veiklose. Kūrybinių industrijų laukas yra greitai kintantis, todėl programos dėstytojai nuolat gilina savo žinias ir kritiškai šį lauką apmąsto. Įžvalgomis apie lyderystės, entreprenerystės problemas ir sąsajas su geopolitiniu pasaulio vystymųsi savo paskaitose dalinasi filosofas prof. Gintautas Mažeikis, meno projektų valdymo patirtis perduoda teatro ir renginių prodiuserė doc. Ina Pukelytė, socialiai angažuotą kūrybą tyrinėja ir praktinius pavyzdžius pristato menotyrininkė, atominio paveldo specialistė doc. Linara Dovydaitytė ir teatrologė doc. Rūta Mažeikienė, medijų lauko praktikomis dalinasi Taikomosios informatikos katedros vadovė doc. Judita Kasperiūnienė, medijų menininkai prof. Rimantas Plungė ir Gytis Dovydaitis, audiovizualikos ekspertas Liutauras Elkimavičius.
Savo ruožtu studentai yra skatinami savarankiškai apmąstyti ir vertinti juos dominančias programos temas ir, atliekant konkrečius praktinius ir teorinius tyrimus, gilintis į jiems aktualų kūrybinių industrijų lauką. Tarp svarbiausių iki šiol atliktų studentų mokslinių darbų minėtini tyrimai, susiję su kino industrijomis, paveldu, atominiu turizmu, skaitmeniniu menu, bendruomeniniais menais, miestų ir jų kvartalų kūrybinių industrijų žemėlapiavimu, kultūros politika, kūrybinio verslo komunikacija ir rinkodara. Dauguma studentų tyrimų atliepia laikmečio politines ir estetines aktualijas ir ženkliai prisideda prie kūrybinių industrijų teorinės minties vystymo.
Absolventų mintys
„Čia aš turėjau visišką laisvę savo tyrinėjimams medijų meno ir interneto kultūros srityse, už ką esu nepaprastai dėkingas draugiškiems ir inovatyviems dėstytojams! Magistro studijų metu įgautos žinios ir atliktos veiklos padėjo pamatą mano doktorantūrai, dėstymui, entreprenerystei kūrybinių industrijų lauke, ir apskritai laimingam gyvenimui.“ – teigia medijų specialistas doktorantas Gytis Dovydaitis.
„Kūrybinių industrijų studijos visiškai praplėtė mano požiūrį į kūrybinių industrijų lauką – iš gana siauro suvokimo, kūrybinės industrijos tapo sritimi, apimančia begalę gyvenimo sričių. Sustiprėjo gebėjimas kritiškai mąstyti, praktiškai pritaikyti teorines žinias.“– tvirtina absolventė, „Kaunas – Europos kultūros sostinė 2022“ bendruomenių projektų koordinatorė, renginių „Kiemų šventė“ ir „Fluxus festivalis“ Kaune organizatorė Simona Savickaitė.
„Studijų metu supratau, kad neprivalau savo veiklų apriboti tik viena meno šaka, vienodai mėgaujausi organizaciniu ir kūrybiniu darbu tiek vizualiųjų, tiek atlikėjų menų veiklose“, – teigia buvusi „Kauno bienalės” vadovė, dabar prodiusuojanti tarptautinį cirko festivalį „Cirkuliacija“ Kotryna Žemaitytė-Kuskienė.
„Studijuodama šioje programoje pagilinau vadybines ir komunikacijos žinias, kurios man dabar labai padeda dirbant Ministrės pirmininkės Ingridos Šimonytės fotografės darbą“, – prisipažįsta programos absolventė Laima Penek.
Kviečiame visus, baigusius bakalauro studijas ar kolegijas, prisidėti prie mūsų kūrybiškos bendruomenės ir artimiausius dvejus metus nerti į įdomiausių atradimų pasaulį.
5 priežastys kodėl verta rinktis šią magistrantūros programą:
Pasiekite ekspertinį žinių lygį
Kūrybinių industrijų programos tikslas – pasiekti, kad sprendimų priėmimas būtų pagrįstas plačiomis žiniomis ir puikiu šiuolaikinės pasaulinės kūrybinės rinkos išmanymu, o ne senais prietarais. Magistrantūros lygio studijos yra skirtos išlaisvinti kūrybinę energiją per žinias, analitinius gebėjimus bei technologinio potencialo išmanymą.
Nuo employee prie entrepreneur
Bakalauro studijos jus paruošė būti darbuotoju. Tapkite lyderiu! Magistrantūros studijų metu pasikraukite intelektualinės drąsos, pasaulinių tendencijų išmanymo, praktinių įgūdžių ir įrankių, reikalingų, kad įgyvendintumėte savo idėją, o ne aptarnautumėte svetimas.
Darykite tai, kas jums svarbu
Programa yra orientuota į jūsų individualų interesą. Magistrantūros studijos reiškia lygmenį, kur nėra bendrų žinių ir kur kiekviena(s) gali pasiimti tai, kas jai / jam reikalinga savo būsimai karjerai.
TAPK SAVO MIESTO KŪRĖJU
Nesvarbu kuriame mieste gyveni ir dirbi, gali tapti aktyviu savojo miesto kūrėju. Programoje pasiūlysime geriausias patirtis ir praktikas apie kūrybinio miesto koncepciją, menines ir technologines inovacijas ir bendruomenių įtraukimo veiklas. Praktinėmis pamokomis dalinsis dėstytojai, kurie buvo Kauno Europos kultūros sostinės 2022 lyderiai.
Mokykitės ir dirbkite
Mūsų magistrantūros studijos yra palankios dirbantiesiems. Mums taip pat svarbus praktikos ir teorijos balansas!