Vilniaus fotografijos galerijoje – Menų fakulteto dėstytojo Tomo Pabedinsko paroda

2022 m. vasario 9 d. – kovo 12 d. Vilniaus fotografijos galerijoje (Stiklių g. 4, Vilnius) veikia Menų fakulteto dėstytojo, Šiuolaikinių menu katedros vedėjo doc. dr. Tomo Pabedinsko personalinė paroda „Spektaklio vienišiai“.

Parodoje eksponuojamos 2011-2016 m. prekybos centre „Akropolis“ sukurtos fotografijos. 2007 m. atidarytas „Akropolis“ tapo didžiausiu prekybos centru Kaune. Labai greitai paaiškėjo, kad jis tapo ir madingiausia vieta mieste ne tik apsipirkti, bet ir „parodyti save“, ieškoti romantinių santykių ir siekti „prabangaus“ gyvenimo būdo. Visi šie lūkesčiai ir juos atskleidžiantis socialinis gyvenimas persikėlė iš miesto centro gatvių į prekybos centro pasažus. Atrodytų, prekybos centro erdvėje prancūzų filosofo Guy Debord’o aprašyta „Spektaklio visuomenė“ įgijo kone idealų pavidalą, atribotą nuo netobulos išorinės tikrovės. Tačiau čia taip pat dar labiau išryškėjo „spektaklio“ dalyvių nuobodulys ir nuovargis, neišsipildžiusių svajonių ir anapus regimybės slypinčios paslapties ilgesys.

Besikeičiančius miestiečių įpročius Tomas Pabedinskas įamžino, sekdamas amerikietiškos gatvės ir kelio fotografijos tradicijomis. Autorius siekė užfiksuoti tarpines neapibrėžtumo akimirkas, kai prekybos centro lankytojai ar darbuotojai atitrūksta nuo numatyto vartojimo scenarijaus ir dirbtinėje pramogų aplinkoje atsiskleidžia žmogaus vienatvės pojūtis. Tokie momentai fotografijose tapo apibendrintu vaizdiniu spektaklio, kuriame dalyvauja jau ne visuomenė, o nuo jos atitrūkę vienišiai.

,,Šiai fotografijų serijai mane įkvėpė asmeniniai pastebėjimai ir patirtys ankstyvaisiais prekybos centro veiklos metais. Atkreipęs dėmesį, kad čia besilankydami žmonės nejučia tampa tam tikro spektaklio dalimi, nusprendžiau nuosekliau ir atidžiau stebėti situaciją. Tad reguliariai vykdavau į prekybos centrą, o po jį klajodamas, išvydau ne vieną fotografijos vertą akimirką. Tai nebuvo iš anksto sugalvotas projektas. Fotografijų serija gimė iš asmeninės patirties ir subjektyviai kilusių emocijų. Fotografija man yra įprastas būdas ieškoti santykio su supančia aplinka. Tad fotoaparatą pasitelkiau, siekdamas atskleisti kontrastų kupiną spektaklį, kuriame nemaža dalis mūsų esame dalyvavę“, – kūrybinį procesą prisimena Tomas Pabedinskas.

Daugiau autoriaus minčių išgirsti ir su juo padiskutuoti bus galima parodos aptarime kovo 10 d., 16.00 – 18.00 val., Vilniaus fotografijos galerijoje.