VDU Menų fakultete vizituojančiais profesoriais tapo MIT menininkai Nomeda ir Gediminas Urbonai

Vytauto Didžiojo universiteto Menų fakultete vizituojančiais profesoriais tapo Masačusetso technologijos instituto (MIT, JAV) tyrėjai, Lietuvos nacionalinės meno ir kultūros premijos laureatai Nomeda ir Gediminas Urbonai.

Kūrėjai universitete kuruos eksperimentinę laboratoriją „Pelkių mokykla“, kuri kovo pradžioje persikels į VDU mokslo ir studijų centro erdves. Čia bus atidaryta ekspozicija ir menininkai įvairių fakultetų studentams skaitys intensyvų tarpdisciplininį kursą „Komonizmas“.

Nomeda ir Gediminas Urbonai yra tarptautiniu mastu pripažinti menininkai, praktikai ir teoretikai, plėtojantys organizacinę estetiką ir kuriantys socialiai orientuotą meną. Šiuo metu jie vadovauja ir dėsto meno, kultūros ir technologijų programoje Masačusetso technologijos institute (MIT) JAV, užimančiame pirmąją vietą pasauliniame QS universitetų reitinge.

Pastaraisiais dešimtmečiais menininkai vykdo tarpdisciplininius projektus, susijusius su meno ir mokslo sankirta, ekosistemų dizainu, antropocenu, socialiniais protestais. Jų projektai dažnai remiasi bendruomeninio dalyvavimo principais ir yra orientuoti į sociokultūrinius procesus bei problemas.

Tarptautinių apdovanojimų laimėtojai vykdo pasauliniu mastu pripažintas veiklas, kuriose persidengia naujųjų ir tradicinių medijų įrankiai, apjungiantys meną, technologijas, gamtos mokslus ir socialinę kritiką. N. ir G. Urbonai yra vieni iš tarpdisciplininės meno programos JUTEMPUS steigėjų, taip pat – Vilniaus tarpdisciplininės medijų meno laboratorijos (VILMA) ir internetinio medijų kultūros leidinio „Balsas“ steigėjai.

Menininkų darbai eksponuoti San Paulo, Berlyno, Maskvos, Liono, Kvandžu, Busano ir Venecijos bienalėse, Folkstono trienalėje, „Dokumentos“ ir „Manifestos“ parodose. Be nacionalinės meno premijos, jiems skirta ir daug kitų prizų bei stipendijų – Montalvo menų centro (JAV) stipendija, geriausio tarptautinio menininko apdovanojimas Kvandžu bienalėje, įvertinimas Venecijos bienalėje, Oksfordo universiteto, Stokholmo, Štutgarto, Oslo ir kitų miestų mokslo institucijų stipendijos ir t. t.

Vizituojančiais profesoriais Urbonai dirba ne tik VDU, bet ir Italijos Naujojoje dailės akademijoje (NABA) Milane bei Venecijos universitete (IUAV). Gediminas Urbonas taip pat dėsto Kinijos Centrinėje dailės akademijoje Pekine (CAFA).

Praėjusiais metais menininkai kuravo Lietuvos paviljoną prestižinėje Venecijos architektūros bienalėje – čia buvo įsteigta „Pelkių mokykla“, kurioje per 200 menininkų, architektų, mokslininkų ir studentų iš viso pasaulio dalyvavo daugybėje renginių, diskusijų ir dirbtuvių. Projektą Italijoje pristatė Lietuvos kultūros taryba, organizavo Architektūros fondas.

Nomedai ir Gediminui Urbonams VDU vizituojančių profesorių dokumentai buvo įteikti VDU rektorato posėdžio metu.