VDU Naujųjų medijų meno programos studentų paroda „Natūra“

 

 

Spalio 12 d. VDU menų galerija „101“ pakvietė į VDU Menų fakulteto Naujųjų medijų meno programos studentų fotografijų parodos „Natūra“ atidarymą. Parodos atidarymo metu kuratoriai Rimgaudas Barauskis ir Milda Gineikaitė pristatė parodos idėjas ir kūrybinį eksponavimo procesą, kuris studentams buvo gera praktika mokantis pristatyti savo kūrinius parodoje. Kuratoriai džiaugiasi jaunųjų kūrėjų fotografijomis ir motyvacija dalyvauti fotografijų parodoje. Parodos atidarymo metu Naujųjų medijų meno programos studentas Matas Januškauskas sušildė galerijos erdvę grodamas gitara.

Paprastai studijuodami Naujųjų medijų meno programoje studentai per Kūrybinės fotografijos paskaitas bei bakalauro darbų gynimus eksponuoja savo darbus ir rengia parodą. Ši fotografijų paroda – pirmoji tokio pobūdžio, kadangi dalyvauja skirtingų kursų studentai su įvairiais, nebūtinai studijų dalykams kurtais darbais. Ateityje planuojama tęsti šią tradiciją, kad studentai turėtų daugiau galimybių parodyti savo darbus platesnei auditorijai.

Kadangi praėjusiais studijų metais buvo nutolta nuo gyvų parodų dėl susiklosčiusios epidemiologinės situacijos, fotografijų paroda studentams leidžia tarsi adaptuotis ir sugrįžti iš virtualybės į realybę. Kūrybinio parodos rengimo proceso metu studentams iškilę iššūkiai parodė, kaip tikrovė gali nesutapti su pirmuoju sumanymu.

Peržiūrėjus ir atrinkus studentų parodai atsiųstas fotografijas išryškėjo vienijanti linija – natūralumo ir tikrovės dermė, kurią apibūdina žodis „natūra“. Fotografijų parodoje natūra suvokiama kaip realybė, kurioje pinasi kintantys gamtos procesai, sudarantys savitą gyvenimo ratą, parodoje atskleidžiamą per įvairias studentų idėjas.

Fotografijų parodoje dalyvauja šeši studentai iš skirtingų kursų. Urtė Serapinaitė (1 kursas) fotografijose išreiškia kūno, kūno kalbos ir plastikos tarpusavio sąsają, pavadindama fotografijas „Fiziškai emociska“. Autorė kelia klausimą kaip akys padeda matyti aplinką, kaip spalvos keičia tikrovę, kaip rankos leidžia jausti tekstūras, daiktus, kaip galima kalbėti be žodžių. Rusnė Kuliešiūtė (2 kursas) atskleidžia augalų daugialypiškumą, per augalų formas Rusnė tyrinėja ne tik juos pačius, bet ir žmones bei save. Ema Kazlauskaitė (3 kursas) fotografiją suvokia kaip žaidimą, kada kuriami aplinkoje neegzistuojantys vaizdiniai. Studentės nuotraukos sukonstruotos iš kelių tarpusavyje nesusijusių kadrų, sukurtų skaitmeniniu ir analoginiu būdu.

Arnas Alekna (3 kursas), sukūręs neįprastą erdvinę gamtos fotografijų instaliaciją, išreiškiančią jausmą, kuris aplanko, kai plaukiama pasroviui, kai nežinomybė užpildo žmogaus sielą. Ugnė Narkevičiūtė (3 kursas) fotografijų parodoje kelia klausimą apie šunų egzistenciją, kuri priklausoma nuo žmogaus. Viena vertus, šunų gyvenimas gali būti pripildytas meilės, kita vertus, pripildytas kančios ir išdavystės, kai įvyksta nuosprendis, ištartas naudojant tas pačias frazes ir motyvus. Svetlana Pukė (4 kursas) fotografijų serijoje „Miškų politika“ vaizduoja miškų dalis, kuriose buvo įvykdytas plynas arba atvejinis kirtimas. Serija vaizdu kviečia žiūrovą į dialogą ir perkelia į realų, o ne „nematau – tai taip nėra“ migla aptrauktą žinojimą. Autorė kirtaviečių dokumentavimo vaizdais atidengia miškų saugojimui netinkamų spredimų įvairovę ir kelia klausimą: ar Tu tam pritari?

Dalinamės fotografijų parodos akimirkomis ir kviečiame apsilankyti VDU menų galerijos „101“ (Muitinės g. 7) parodoje iki lapkričio 8 dienos.

Kuratoriai Rimgaudas Barauskis ir Milda Gineikaitė

Fotografijų autorius Jonas Petronis