VDU mokslininkams „Technorama 2016“ įvertinimai

Gegužės 19 d. vykusiame jaunųjų mokslininkų parodoje-konkurse „Technorama 2016“ tarp 70 inovatyvių idėjų turinčių komandų dalyvavo ir trys Vytauto Didžiojo universiteto (VDU) atstovai bei jaunasis kūrėjas iš VDU Rasos gimnazijos.

Virtualiam gidui – verslo dėmesys

Įmonės „TEO“ įsteigtą 200 eurų prizą laimėjo VDU Menų fakulteto (MF) Menotyros katedros dėstytojos dr. Daivos Citvarienės ir jos komandos audovizualinis maršrutas „Dvasios gidas po senąjį Kauną“.

Šis projektas – tai unikalus miesto gidas, siūlantis gyvą emocinę patirtį, kurioje susipina istoriniai faktai ir meninė tikrovė, miesto praeitis ir čia gyvenusių žmonių dramos. Žurnalisto Ryčio Zemkausko sukurtas intriguojantis „dvasios“ pasakojimas (matomas planšetiniame ekrane ar išmaniajame telefone, „iPad“ ir pan.) įtraukia į XX a. pradžioje – II pasaulinio karo metu vykstančią istoriją, kurios personažai gyvena, kuria, kenčia ir myli čia pat – mūsų mieste, senamiesčio gatvėse, jo kiemuose ir namuose. XX amžiaus pradžios Kaunas, jo gyventojai ir tuometinio miesto atmosfera, kasdienybės istorijos ir miestiečių likimai negailestingos Istorijos vingiuose – visa tai kartu su audiovizualiniais elementais ir šiandieninio senamiesčio peizažo fragmentais susijungia į savotišką asmeninį filmą, fiziškai ir emociškai patiriamą miesto erdvėse.

Tarp laureatų ir unikalus moksleivio projektas

Kauno technologijos universiteto (KTU) Alumnų asociacijos Verslo klubo įsteigtas 500 eurų prizas atiteko VDU „Rasos“ gimnazijos moksleiviui Domantui Kildai už unikalų įrenginį – „KT88 lempinis galios stiprintuvas“. D. Kilda paminėjo, kad jau du tokius prietaisus yra pardavęs.

Gamindamas naujus modelius VDU „Rasos“ gimnazijos moksleivis eksperimentavo keisdamas galinio sti­prinimo lempų tipus ir autorių siūlomas schemas. „KT88 lempiniame galios stiprintuve“ gerai suderinti vien­takčio stiprintuvo privalumai ir dvitak­čio stiprintuvo išėjimo galia. Jame iš­gautas žemas harmoninių iškraipymų spektras, kas būdinga vientakčių sti­printuvų dizainui, ir maksimalus išėjimo galingumas, būdingas dvitakčiams stiprintuvams.

Gyvoji istorija: virtuali tarpukario Kauno rekonstrukcija 

Parodoje dalyvavo ir VDU Informatikos fakulteto (IF) Multimedijos laboratorijos studentai, kuruojami IF dėstytojo dr. Egidijaus Vaškevičiaus su projektu „Virtualybės“.

Kaunas – akademinis miestas, pasi­žymintis unikaliais modernios archi­tektūros sprendimais. Šiandien Kau­nas gali didžiuotis universitetų gausa, kūrybinėmis erdvėmis. Miestas atvi­ras dabarčiai ir ateičiai. O kaip buvo prieš šimtą metų? Ta išsiaiškinti padeda projektas „Virtualybės“ ir siūlo vieno mygtuko paspaudimu persikelti į Smetoninę Lietuvą, pasivaikščioti po Kauno senamiestį, patiems įsitikinti, kodėl Kauno tarpukario architektūrai suteiktas Europos paveldo ženklas.

Kūrėjai pasakoja, kad žaidimams būdingų elementų taiky­mas leidžia inovatyviai pristatyti tarpu­kario Kauną, įtraukti žiūrovą į smagų pasivaikščiojimą senamiesčio gatvelė­mis, supažindinti su gyventojais, išgirs­ti miesto garsus. „Žaidybinimo techno­logijų taikymas edukacijoje sudaro sąlygas parodyti šalies istoriją naujai: žaidėjui interaktyviai dalyvaujant, ku­riant realaus pasaulio situacijas. Šiame darbe naudojant senovines nuotraukas ir fotografijas buvo su­kurtas trimatis (3D) tarpukario Kauno senamiesčio maketas. Žaidėjas turi galimybę apžiūrinėti objektus, erdves bei sutiktus asmenis. Šiuo darbu sie­kiama pristatyti istorinį paveldą, lavinti kūrybinius gebėjimus ir motyvaciją mokytis“, – pasakoja VDU Informatikos fakulteto atstovai.

Medaus milteliai sveikatai

„Technorama 2016“ sveikatos mokslų srities projektą „Techniniai ir technologiniai aspektai džiovinant medų. Miltelinio medaus panaudojimo galimybės“pristatė ir VDU Gamtos mokslo fakulteto (GMF) atstovas Erikas Treskovkis. Darbo vadovai: VDU GMF profesoriai Saulius Mickevičius ir Algimantas Paulauskas.

Proejekto autoriai pasakoja, kad me­daus kristalizavimasis apriboja medaus panaudojimą, dėl šio proceso medus papildomai turi būti tirpinamas, šildomas. Vienas tinkamiausių sprendimų – išdžiovintas medus. „Sukurta medaus pudra išlai­ko savo naudingąsias savybes, todėl galėtų būti plačiai naudojama maisto gamyboje, konditerijoje, kosmetikoje, farmacijoje. Namų sąlygomis medaus pudra leidžia šiuolaikiniam vartotojui grei­tai ir patogiai gaminti gaiviuosius gėrimus, saldinti arbatą, panaudoti įvairiems kepiniams“, – apie pritaikomumą pasakoja kūrėjai.

„Technorama 2016“ – galimybė skatinti verslo ir mokslo bendradar­biavimą, mokslinių tyrimų rezultatų komercinimą, formuoti inovacijų die­gimui palankią aplinką Lietuvoje bei kurti naujas tarptautinės partnerystės galimybes, tęsti paramos inovatyvių mokslinių tyrimų, technologijų ir ino­vacijų projektams paiešką.