VDU Menų fakulteto profesoriai dr. R. Plungė ir dr. R. Venckus prestižinėje tapybos bienalėje

Kroatijos sostinėje, Zagrebo mieste jau septintą kartą vyksta prestižinė tarptautinė tapybos bienalė. Išskirtinė rengimo dalis, daugiausiai susilaukianti visuomenės dėmesio,  yra paroda, kurioje reprezentuojamos užsienio šalies tapybos meno scena. Paroda vyksta geriausioje Kroatijos galerijoje – Bačva Gallery  – Meštrović Pavilion. Spalio 2023.10.25 gausaus meno kritikų ir žurnalistų dėmesio susilaukė paroda „Išplaukęs tapatumas: tarp atpažįstamo atvaizdo ir abstrakcijos“. Ją kuruoja VDU Menų fakulteto Šiuolaikinių menų katedros profesorius dr. Remigijus Venckus. Parodoje pristatyti 18 Lietuvių autorių. Vienas iš jų Menų fakulteto profesorius, medijų menininkas prof. dr. Rimantas Plungė. Autorius apie savo kūrybą teigia: „mano kūriniai – tai nuolatinis savosios aplinkos  tyrinėjimas, savęs atpažinimas ir savosios tapatybės kaitos registravimas. Apie R. Plungės kūrybą kuratorius R. Venckus pastebi: „Rimanto kūryba mane visuomet stebina. Tyrinėdamas savo aplinką jis analizuoja ir mus, arba provokuoja pasinerti į saviasmeninį tyrimą. Aiškiai konstruojama paveikslo kompozicija, kurioje pirmenybė visada atitenka spalvai ir potėpiui, menininkas formuoja klausimų virtinę apie tikrovę, apie jos patyrimą per vaizdą, žiūrovas priverčiamas ne tik patikrinti vaizdinį nuotykį, bet ir gilintis apie tai kas slepiasi už jo. Tik iš pirmo žvilgsnio tapyba yra paprasta. Ji apgaulinga, ji mus (žiūrovus) suvedžioja ir paklaidina prasmės labirintuose.

2023.10.26  VDU profesoriai dalyvavo viešoje diskusijoje su menininkais. Ją moderavo profesorius dr. Josip Zanki, kuris yra ne tik žinomas Kroatijoje, bet nuolatinis VDU Menų fakulteto  dėstytojas. Diskusija plačiai nušviesta žiniasklaidoje, nepaliko abejingais Kroatijos dailininkų, kuratorių ir meno kritikų.

Bienalės parodą organizuoja Kroatijos dailininkų sąjunga (HDLU) Ir Všį „Artkomas“ (Olegas Darčanovas).

Parodos data ir adresas: 2023.10.25 – 2024.01.26. Kroatijos dailininkų sąjungos galerija (Bačva Gallery  –Meštrović Pavilion, Trg žrtava fašizma 16, Zagrebas, Croatija).

Parodoje dalyvaujantys menininkai: Rimantas Plungė, Eglės Velaniškytė, Virgis Ruseckas, Meda Norbutaitė, Aušra Kleizaitė, Adelė Liepa Kaunaitė, Arvydas Kašauskas, Rūta Eidukaitytė, Saulius Dastikas, Alonas Štelmanas, Agnė Jonkutė, Mindaugas Juodis, Vladas Mackevičius, Felicija Dudoit, Viktoras Paukštelis, Julija Skudutytė ir Evaldas Jansas, Jolanta Kyzikaitė,

Prof. dr. Remigijus Venckus apie parodos koncepciją: Kintanti ir nevienalytė tikrovė dažnai mus skatina klausinėti ne tik apie ją, bet ir apie save. Deja, vieno atsakymo nėra, mat kasdienė kalba negali visiškai demaskuoti tikrovės ir žmogaus tapatumo. Todėl menininkai bando užpildyti komunikacijos metu atsirandančius prasminius tarpus. Plėtodami savo individualią programą jie tuo pačiu metu formuoja ir tobulina individualią meninę kalbą.

Individuali tikrovės ir savęs pažinimo programa realizuojama per regimų ir įsivaizduojamų pavidalų stebėjimą, figūrų fragmentavimą arba vaizduotės išlaisvinimą abstrakcijoje. Kad ir kiek meninė kalba bebūtų tobulinama, o meno kūrinyje meistriškai dekonstruojamas pasaulis, vis tik tiesos apie tapatumą įminimas lieka gerokai atidėtas į ateitį. Tad menininkui belieka tik steigti laikinąją savąją poziciją neįmenamo ir atidėto, nuolatos kintančio tapatumo atžvilgiu.

Kuriančiam žmogui dažnai yra sudėtinga suvokti save kaip vientisą ir su konkrečia aplinka susietą individą. Jį nuolatos atakuoja gamtinė aplinka, technologinė įvairovė, komunikacinis triukšmas, globalų pagreitį įgavę virtualios komunikacijos procesai. Atrodo, kad tikrovė nuolatos juokiasi iš menininko ir paklaidina jį nuosavame suvokimo ir savianalizės labirinte.

Parodoje pristatomi lietuvių menininkai nevienareikšmiai ir nevienodai reaguoja į tikrovės pokyčius. Nevienodai regi save ar kitą šioje kaitoje. Viso to priežastis – nevienalytė Lietuvos istorija, kintantys ir nuolat perkonstruojami ryšiai su Vakarų ir Rytų kultūromis. Menas tampa savita, kartais net labai asmeniška dramų su savuoju arena. Dėl šios priežasties paroda taip pat yra nevienalytė. Nors tapyba gali būti identifikuojama kaip figūratyvi, dalinai spalvą ir potėpį išlaisvinanti iš vaizduojamojo objekto, arba visiškai abstrakti, tačiau menininkai visada reprezentuoja save ir savo santykį su aplinka (istorine, realia, įsivaizduojama ar net iki galo neidentifikuota).

Organizatorių kontaktai: kuratorius prof. dr. Remigijus Venckus (remigijus@vencksu.eu), Všį Artkomas (artkomas@gmail.com), Kroatijos dailininkų sąjunga (hdlu@hdlu.hr