„VDU Kūrybinių industrijų klasė“ – galimybė mokiniams parodyti savo talentus, peržengti ribas ir nustatytus standartus

Šiame greitai besikeičiančiame pasaulyje svarbu gebėti greitai generuoti idėjas ir prisitaikyti prie pokyčių. Jaunam žmogui tai ypač aktualu, nes greta skirtingų mokslų supratimo, jis turi gebėti įvairių sričių žinias pritaikyti sistemingai ir tikslingai. Atliepiant šiuolaikinį ugdymo pobūdį, kuris remiasi kūrybiškumo vystymu, VDU Menų fakultetas kartu su Kauno Jono Jablonskio gimnazija inicijavo projektą, skirtą gimnazijos pirmų ir antrų Kūrybinių industrijų klasių mokiniams – „VDU Kūrybinių industrijų klasė“.

Šį dviejų metų projektą sudaro į praktinius kūrybinių industrijų procesus orientuotos pamokos. Užsiėmimų metu mokiniai yra supažindinami su kūrybinių projektų planavimu, organizavimu ir įgyvendinimu, integruojant meno, kultūros, verslo ir technologijų mokymą. Kurdami komunikacijos strategijas ir jas įgyvendindami, mokiniai mokosi kuruoti ir pristatyti kultūrinius renginius. Programos tikslas yra ugdyti bendradarbiaujančius, atsakingus, kūrybingus, savimi pasitikinčius mokinius, kurie geba planuoti ir įgyvendinti kūrybinius projektus.

Trumpai apie programos struktūrą

Pirmaisiais mokslo metais mokiniai dalyvauja teorinėse paskaitose VDU Menų fakultete, kur susipažįsta su kūrybinėmis industrijomis, jų sandara ir ypatybėmis. Greta teorijos, mokiniai praktiškai susipažįsta su skirtingais kūrybinių industrijų sektoriais dalyvaudami ekskursijose po įvairias kultūrines įstaigas, bei dalyvaudami dėstytojų ir kultūros sektoriaus profesionalų organizuojamose kūrybiniuose užsiėmimuose, aktyviai įsitraukdami į Kauno Jono Jablonskio gimnazijoje vykstančius renginius. 2022-2023 mokslo metais Kūrybinių industrijų klasės mokiniai turėjo galimybę apsilankyti Nacionaliniame Kauno dramos teatre, kino centre „Romuva, Kauno šokio teatre „Aura“, bei dalyvauti praktiniuose teatro ir šokio užsiėmimuose. Atliekant refleksines užduotis su mokytoja Justina Kiuršinaite, mokiniai mokėsi įgytas žinias kūrybiškai pritaikyti generuojant savo renginių idėjas.

Antraisiais mokslo metais mokomasi sukauptas žinias ir patirtis panaudoti kuriant, planuojant ir įgyvendinant savo kūrybinius projektus VDU Menų fakultete arba Kauno Jono Jablonskio gimnazijoje. 2023-2024 mokslo metais Kūrybinių industrijų klasės antrokai įgyvendino įvairaus pobūdžio renginius: papuošė gimnazijos erdves įvairioms šventėms, organizavo gimnazijos Kalėdiniam miuziklui sukurtų dekoracijų parodą, protmūšį Vasario 16-osios proga, šokio renginį „Šokio vizualizacijos“ bei viešą savo kurtų filmų peržiūrą. Greta

renginio, mokiniai taip pat turėjo sukurti ir įgyvendinti išorinės komunikacijos/reklamos strategijas, kurių dėka tikslinga informacija pasiektų tinkamą auditoriją bei paskatintų ją sudalyvauti organizuojamame renginyje. Mokslo metų pabaigoje visi renginiai yra pristatomi klasės draugams ir mokytojai J. Kiuršinaitei, bendrai reflektuojant mokymosi procesą ir pasiektus rezultatus. Pristačius savo renginius, mokiniai yra apdovanojami „VDU Kūrybinių industrijų klasės“ projekto baigimo pažymėjimu.

Programoje dalyvavusių II ki klasės mokinių mintys

Kūrybinėse industrijose asmenys gauna galimybę parodyti savo talentus ir atskleisti tikrąjį save, peržengdami įprastas ribas ir nustatytus standartus. Tai dinamiška ekosistema, kurioje klesti naujovės, formuojant ne tik produktą, bet ir tapatybes, užmezgant gilų ryšį tarp kūrėjų ir vartotojų. Prieš dvejus metus mes to nežinojome. Iš pradžių mums šią sritį gaubė paslapties šydas, tačiau jos žavesys sužadino mūsų smalsumą. Kūrybinės industrijos mums buvo nežinomas pasaulis, kuris atrodė labai įdomus.

2022 m. pavasarį mes pasirinkome Kauno Jono Jablonskio gimnazijoje mokytis kūrybinių industrijų klasėje. Vieninteliai dalykai, kuriuos žinojome buvo tai, kad ateisime į klasę, kurioje bus lavinamas mūsų kūrybinis mąstymas, gebėjimai ir kad klasė bus pilna žmonių, kurie taip pat yra susidomėję šia sritimi. Tai mus labiausiai ir sudomino – bendruomenė pilna žmonių tokių kaip mes. Nei vienas iš mūsų net nenumanė, kokį pasaulį mums atvers ši programa. Ji ne tik padėjo mums pamatyti kūrybą ir jos procesą kitu kampu, bet ir leido patiems įžengti į šią sritį.

Kartu su VDU ir KJJG pagalba mes gavome šansą sužinoti apie save tokių dalykų, kurių iki šiol nei nenumanėme. Mūsų kūrybinių industrijų klasei kiekvieną savaitę buvo vedamos paskaitos apie skirtingą meno industrijų sritį. Mūsų akiratis prasiplėtė, mes tyrinėjome ir gilinomės į kiekvieną sritį atskirai ne tik per paskaitas, bet ir kūrybinių dirbtuvių metu. Be viso kito, mes dar ir sužinojome apie teatro, kino, šokio, muzikos, fotografijos, dizaino, galerijų veiklos ir renginių organizavimo sritis, kaip jos veikia iki tol, kol žiūrovas pamato galutinį produktą. Pavyzdžiui, turėjome galimybę fotografijos studijoje praktiškai fotografuoti, reguliuoti apšvietimą, analizuoti savo darbus.

Nacionalinis Kauno dramos teatras mus pakvietė į ekskursiją po teatro užkulisius. Buvo labai smalsu pamatyti tai, ko niekada nemato žiūrovai. Šokio teatras „Aura“ suteikė galimybę stebėti spektaklio generalinę repeticiją, o vėliau ir patį spektaklį. Tai buvo labai įdomi ir naudinga patirtis. Galerijų darbą iš pradžių suvokėme paviršutiniškai: manėme, kad tai vieta, kur eksponuojami paveikslai. Bet vėliau, įsigilinę, išmokome nustatyti meno kūrinių vertę, juos

reklamuoti, parduoti bei vertinti. Lankėmės Žalgirio arenoje vykusioje startuolių mugėje, kur įvairios Lietuviškos įmonės pateikė ką tik sukurtus dizaino produktus: baldus, drabužius, batus, stiklo gaminius ir t.t. Sužinojome, kokį sudėtingą kelią nukeliauja produktas nuo eskizo iki gaminio. VDU Menų fakulteto muzikos įrašų studijoje sukūrėme ir įrašėme savo dainas. Tuo tarpu meninė improvizacija mus išmokė įveikti scenos baimę, atsipalaiduoti ir kurti čia ir dabar. Mes sužinojome ir išmokome tiek daug apie kūrybines industrijas. Visos žinios padėjo mums jaustis saugiau planuojant savo kūrybinių projektus.

Mes labai džiaugiamės, kad galėjome dalyvauti šioje programoje ir pasisemti naujų įspūdžių. Ši patirtis buvo nepamirštama ir tikime, kad žinias ir įgūdžius, kurių išmokome šioje programoje, galėsime panaudoti ateities projektuose. Labai dėkojame VDU ir Jono Jablonskio gimnazijai už tokią nuostabią galimybę daugiau sužinoti apie įvairias meno šakas ir išbandyti savo įgytas žinias praktiškai organizuojant renginį. Ši patirtis liks nepamirštama.

 

Nuotraukų autoriai: Ilona Murašovienė, Justina Kiuršinaitė, Kauno Jono Jablonskio gimnazijos mokiniai

Straipsnį paruošė „VDU Kūrybinių industrijų klasės“

kuratorė Justina Kiuršinaitė ir KJJG gimnazijos mokytoja Ilona Murašovienė