VDU kultūros dienų potyriai: nuo spektaklio „YOLO“ iki performanso „gerai“
VDU kultūros dienų potyriai: nuo spektaklio „YOLO“ iki performanso gerai.
Šių metų balandžio 15 – 20 dienomis VDU Menų fakultetas antrą kartą organizavo plačiajai visuomenei skirtą renginį „VDU kultūros dienos“. Įvairiose VDU ir miesto kultūrinėse erdvėse visą savaitę vyko atviros paskaitos, spektakliai, teminės ekskursijos, parodų ir kino filmų peržiūros, susitikimai su menininkais, diskusijos.
Įvairi „VDU kultūros dienų“ programa, anot Menų fakulteto Šiuolaikinių menų katedros vedėjo Tomo Pabedinsko, „atskleidė Menų fakultete vykdomų meno studijų bei kūrybinių veiklų įvairovę ir jų glaudžias sąsajas su plačiu artes liberales universitetinių studijų kontekstu. Vizualiųjų, scenos ir tarpdisciplininių kūrinių pristatymai bei gyvi pasirodymai tapo puikia proga ne tik betarpiškai susipažinti su fakulteto dėstytojų ir studentų kūryba, bet taip pat kritiškai ir laisvai kalbėti apie aktualius šiandienos kultūros reiškinius“.
Renginys prasidėjo sausakimšoje VDU teatro salėje, kur buvo rodomas Kauno profesionalių teatro kūrėjų apdovanojimų „Fortūna 2017“ diplomu įvertintas jaunųjų VDU teatro aktorių spektaklis „YOLO“. VDU didžiojoje salėje meninę programą tęsė tarptautiniuose kino festivaliuose įvertinto filmo „Stebuklas“ (scenarijaus autorė ir režisierė Eglė Vertelytė, 2017, platintojas VšĮ „Inscript“) peržiūra ir gausiai susirinkusių žiūrovų susitikimas su pagrindinio vaidmens atlikėja, VDU „Vaidybos“ programos dėstytoja, aktore Egle Mikulionyte, už šį vaidmenį gavusia geriausios 2017 metų Lietuvos kino aktorės apdovanojimą.
Senamiestyje Menų fakulteto patalpose įsikūrusi VDU menų galerija g101 į savo erdves „VDU kultūros dienų“ publiką kvietė net keletą vakarų. Čia vyko ir Nacionalinės premijos laureato Menų fakulteto profesoriaus Romualdo Požerskio fotografijų paroda „Paslaptingas Bangladešas“, ir belgų menininkės Deveny Faruque internetinio serialo „DEVE FALLS: All the Time in the World 100“ peržiūra, ir meninę renginių programą užbaigęs VDU „Vaidybos“ programos absolventės, menininkės Kristinos Marijos Kulinč performansas pavadinimu gerai.
Skambiu „VDU kultūros dienų“ akcentu tapo Menų fakulteto kiemelyje vykęs grupių „Detuned lights“ ir „The Soul Cult“ gyvo garso koncertas. Jauna Kauno muzikantų grupė „Detuned lights“, kurioje muzikuoja ir VDU „Muzikos produkcijos“ programos studentas Kristijonas Valančius (elektrinė gitara, vokalas), grojo alternatyvų roką su ryškiais punk’o elementais. Tuo tarpu prieš pusmetį susibūrusi grupė Kauno muzikantų grupė „The Soul Cult“, kurioje būgnus muša VDU „Vaidybos“ programos studentas Arvydas Šaučiūnas, grojo bliuzo, soul’o ir funk’o stilių inspiruotą muziką.
Nemažo plačiosios visuomenės susidomėjimo sulaukė organizatorių kvietimas dalyvauti teminėse ekskursijose, kurių metu Menų fakulteto menotyrininkai siūlė kitaip patirti kultūrinį Kauną. Teatrologė Deimantė Dementavičiūtė-Stankuvienė suteikė išskirtinę galimybę apsilankyti eksperimentinėse teatro erdvėse ir pabendrauti su jaunaisiais Kauno teatro menininkais. Menotyrininkas, fotografas Tomas Pabedinskas kvietė į ekskursiją, kurios metu buvo galima ne tik aplankyti fotostudiją ir fotogaleriją, bet ir drauge paieškoti atsakymo į klausimą, kaip ir kodėl fotografija tampa meno kūriniu ir patenka ant prestižinės galerijos sienų. VDU Menų galerijos g101 kuratorė ir vadovė Margarita Žigutytė siūlė apsilankyti Kauno senamiestyje įsikūrusiose meno galerijose, susipažinti su meno kuratoriais ir vykdomais kūrybiniais projektais. Menų fakulteto programos „Kultūros paveldas ir turizmas“ magistrantė, organizacijos „Ekskursas“ gidė Julija Činčytė visiems norintiems padėjo artimiau pažinti Kauno senamiesčio architektūros paveldą.
Visą „VDU kultūros dienų“ savaitę Menų fakulteto auditorijos buvo atviros tiems, kurie drauge su menotyros, kūrybinių industrijų ar meno specialybių studentais norėjo klausytis fakulteto dėstytojų paskaitų apie muziką, kiną, fotografiją, dailę, teatrą, architektūrą, dizainą ir madą. Edukacinę „VDU kultūros dienų“ programą vainikavo VDU Menų fakulteto Atvirų durų diena moksleiviams, sulauksi tokio svečių skaičiaus, kad kamerinėse Menų fakulteto studijose ir medijų laboratorijose buvo sunku sutalpinti visus, norinčius sužinoti apie MF studijų programas „Kūrybinės industrijos“, „Menų istorija, kritika ir medijos“, „Mados dizainas“, „Muzikos produkcija“, „Naujųjų medijų menas“, „Vaidyba“ ir dalyvauti kūrybinėse dirbtuvėse „Garso eksperimentai“, „Greita mada“, „Fotostudijos blykstės“, „Teatro improvizacijos“.
„VDU kultūros dienų“ metu Menų fakultete vyko karšta diskusija „LT100: ar kultūrinė programa veža?“, kurios dalyviai – teatro kritikas Andrius Jevsejevas, kino prodiuseris Mantvidas Žalėnas, menotyrininkė, KEKS 2022 kuratorė Daiva Citvarienė, filosofas Viktoras Bachmetjevas ir menotyrininkė Rasutė Žukienė – drauge su diskusijos moderatore menotyrininke Linara Dovydaityte ieškojo atsakymų į klausimus „Kokias galimybes meninei kūrybai atvėrė Lietuvos šimtmečio minėjimo programa? Kaip jomis pasinaudojo kūrėjai? Ar specialiai šiai progai sukurti darbai pateikė aktualių, įdomių mūsų istorijos ir tapatybės interpretacijų?“.
„VDU kultūros dienų“ organizatoriai siekė sugriauti viešumoje įsitvirtinusį akademinio uždarumo mitą, pristatyti plačiajai visuomenei universiteto bendruomenės kūrybinius projektus, įtraukti miestiečius į kritines diskusijas ir kūrybines dirbtuves. Gausus miesto bendruomenės dalyvavimas „VDU kultūros dienų“ paskaitose, meno renginiuose, kūrybinėse dirbtuvėse ir netradicinėse ekskursijose pateisino renginio šūkį, teigiantį, kad Kaune kultūra veža!