„VDU kultūros dienos“: nuo filmo „Lobis“ Ukrainos vaikams iki gyvo garso studentų koncerto „Music Lab“

 

Balandžio 24 – 29 dienomis Vytauto Didžiojo universiteto Menų fakultetas organizuoja tradicinį plačiajai visuomenei skirtą meno ir kultūros festivalį „VDU kultūros dienos“. Kaip teigia Menų fakulteto dekanė prof. dr. Jurgita Staniškytė, jau šeštus metus „VDU Kultūros dienos“ rengiamos kaip atvirumo ir bendrystės erdvė, kurioje susitinka akademikai ir visuomenė, kūrėjai ir miesto bendruomenė, kurioje aptariamos aktualiausios dabarties problemos,  diskutuojama, kuriama bei mokomasi kartu. „Šiais metais visų mūsų mintys su Ukraina, todėl buvo labai svarbu į šią kūrybinės bendrystės erdvę įtraukti nuo karo pabėgusius Ukrainos vaikus: taip apjungę bendras VDU, filmo kūrėjų, prodiuserių ir iniciatyvos „Tūkstantmečio Lietuvos vaikai“ pajėgas nusprendėme pakviesti vaikus į specialią filmo „Lobis“ (rež. A. Marcinkevičiūtė, 2022) peržiūrą“, – sako prof. dr. J. Staniškytė. Taigi simbolinis „VDU kultūros dienų“ atidarymas vyks balandžio 24 d. 15 val. demonstruojant filmą „Lobis“ Ukrainos vaikų dienos stovyklos dalyviams. Pažymėtina ir tai, kad filmą į ukrainiečių kalbą savanorystės pagrindais išvertė VDU absolventė Sofiia Zhuchyk, šiuo metu tiesiogiai išgyvenanti karo siaubą gimtajame Lucko mieste.

Diskusijos apie menines praktikas karo akivaizdoje

Europą ir pasaulį krečiančio karo kontekste neišvengiamai kyla poreikis kalbėti apie meno ir menininkų vaidmenį karo akivaizdoje,  kelti klausimus apie tai, kaip menas reflektuoja karinius konfliktus, kaip menas gali paveikti esamos situacijos suvokimą ir vertinimą.

Ar menas privalo saugoti savo autonomiją, savo išskirtinės dvasinės zonos statusą, ar vis dėlto turi įsitraukti į politines ir militaristines kovas? Ar menas turi ginti savo autonomiją, ar raustis gilyn į politines tranšėjas? Šie ir panašūs klausimai bus keliami balandžio 26 dieną 18 val. vyksiančioje diskusijoje „Ar menas privalo pasirinkti puses“ (Muitinės g. 7 – 207), kurioje dalyvaus menotyrininkė prof. dr. Rasutė Žukienė (VDU Menų fakultetas), fotografas prof. Romualdas Požerskis (VDU Menų fakultetas) ir kiti dalyviai. Diskusijos moderatorius VDU Teatrologijos katedros vedėjas doc. dr. Edgaras Klivis sako, kad „šiandien iš menininkų reikalaujama aiškaus pasirinkimo, kad ir kokią įtaką tai turėtų jų kūrybai. Ir pati kūryba yra įdėmiai tiriama, ieškant joje politinio pasirinkimo ženklų. Klaidingas pasirinkimas gresia ostrakizmu, menininko ir jo kūrybos visumos atšaukimu (cancel), kartais netgi – atgaline data“ ir kelia klausimus, „ar  tokiu būdu menas nėra paaukojamas karo logikai ir paverčiamas politinės propagandos įrankiu? Ar menas neturėtų būti paskutinė savitarpio supratimo, kūrybiškų alternatyvų ir sudėtingų dialogų vieta, kurią praradus susipriešinusiame pasaulyje liks tik pykčio svaigulys ir propagandos triukšmas?“

Diskusijas apie menines praktikas karo kontekste pratęs menotyrininkės, VDU Menų fakulteto docentės dr. Linaros Dovydaitytės paskaita „Apie meną ir atominę vaizduotę“ (Balandžio 28 dieną 18 val., Muitinės g. 7 – 207). Menotyrininkė atkreipia dėmesį, kad „Rusijos karas prieš Ukrainą ne tik sugrąžino branduolinio karo grėsmes, bet ir parodė, kokia pažeidžiama yra atominė pramonė, kaip galima manipuliuoti civilinėms reikmėms skirtais branduoliniais objektais. Atomiškumas peržengia valstybių sienas, teritorinius karus ir gali sukelti globalias pasekmes. Tai skatina dar kartą kritiškai permąstyti branduolinės modernybės paveldą ir bandyti įsivaizduoti naują, kitokią ateitį“. Savo paskaitoje Linara Dovydaitytė kalbės apie atominei tematikai skirtą meną ir ieškos atsakymų į klausimus, kokius atomiškumo vaizdinius, pasakojimus ir jautrumus kuria meninės praktikos? Kas yra būdinga kultūrinėms branduolinės pramonės reprezentacijoms? Kaip menas galėtų paveikti atominės eros istorijos suvokimą ir ateities įsivaizdavimą?

Atviras universitetas: paskaitos, ekskursijos, kūrybinės dirbtuvės

Kaip ir kasmet rytinę „VDU kultūros dienų“ programos dalį sudarys atviros Menų fakulteto dėstytojų paskaitos, kviečiančios visus norinčius prisijungti prie menotyros ar kūrybinių industrijų studentų ir padiskutuoti apie architektūrą („Vakarų Europos architektūra“, prof. V. Levandauskas), šokį („Šokis ir judesio menas“, doc. R. Mažeikienė), teatrą („Pramoginis teatras“, V. Truskauskaitė), fotografiją („Fotografija ir medijos“, doc. T. Pabedinskas) ar dizainą („Dizainas ir mada“, doc. J. Tutlytė). Taip pat bus galima prisijungti prie meno specialybių studentų ir įsitraukti į meno studijų praktikumus: „Videomeno pagrindai“ (prof. R. Plungė), „Kompozicija kūryboje“ (prof. T. Petrikis) ir „Iliustravimas“ (E. Zubkovienė). Šį paskaitų ir praktikumų ciklą papildys atvira vizituojančio dėstytojo J. Zanki (Kroatija) paskaita „Nesumūrytų akmenų sienos: žemės meno projektai Kroatijoje, Austrijoje ir Airijoje“ (anglų k.) ir „Muzikos produkcijos“ programos studentų ekskursija moksleiviams po VDU garso įrašų studijas (Balandžio 27 d., 16 val., Muitinės g. 7 – V. Putvinskio g. 23).

Šių veiklų dalyviai kviečiami registruotis iš anksto, ne vėliau kaip dieną iki renginio pradžios (Registracija: https://forms.gle/JMTF11xNCyi9xjsJ8).

Nors į „VDU kultūros dienų“ renginius kviečiami atvykti visi norintys, tačiau atvirose paskaitose, menų praktikumuose ir ekskursijoje ypač laukiama baigiamųjų klasių moksleivių, kuriems šios veiklos leis trumpam pasijausti studentu ir pažinti universiteto gyvenimą iš arčiau. Tokią patirtį dar labiau sustiprins VDU Menų fakulteto Atvirų durų diena moksleiviams ir mokytojams (Balandžio 29 d.), kuri šiais metais bus organizuojama dviem formatais: GYVAI (11:30 – 14:00, Muitinės g. 7, Kaunas,) ir NUOTOLIU (15:00 – 16:30, MS Teams platformoje). Atvirų durų dienos metu moksleiviai galės susipažinti su Menų fakultete vykdomomis programomis („Kūrybinės industrijos“, „Menų istorija, kritika ir medijos“, „Muzikos produkcija“, „Naujųjų medijų menas“) ir įsitraukti į įvairias kūrybines dirbtuves („Menų mūšis“, „Fotostudijos blykstės“, „Garso eksperimentai“, „Kūrybinės industrijos“), o mokytojai galės dalyvauti nuotoliniame seminare „Kūrybinių metodų taikymas ugdymo procese“ (dėst. A. Balaišis).

Atvirų durų dienos lankytojai kviečiami registruotis iš anksto, ne vėliau kaip dieną iki renginio pradžios (Registracija https://forms.gle/1ZcMXJ2sSUyHhjBG9).

Menų fakulteto bendruomenės kūryba 

Svarbią „VDU kultūros dienų programos“ dalį tradiciškai sudarys meno renginiai, kviečiantys susipažinti su Menų fakulteto dėstytojų ir esamų ar buvusių studentų kūrybiniais projektais. Atidarymui pasirinkto lietuviško filmo šeimai „Lobis“ žiūrovai galės pasimėgauti ne tik nuotykių kupina istorija, bet ir šio filmo muzika, kurią sukūrė Menų fakulteto profesorius, kompozitorius Titas Petrikis. Kauno kameriniame teatre rodomo spektaklio „Tikslai ir uždaviniai“ žiūrovai galės susipažinti su pjesės autorės ir režisierės, Menų fakulteto absolventės Kristinos Marijos Kulinič kūryba. VDU Didžiosios salės fojė visą savaitę bus demonstruojama Menų fakulteto profesoriaus, fotografo Romualdo Požerskio paroda „Kauno menininkai“, o Kauno miesto muziejaus Tautinės muzikos skyriuje – Menų fakulteto absolventės, VDU Menų galerijos „101“ kuratorės Mildos Gineikaitės eksperimentinė fotografijų paroda „Būtis promočiutės kambaryje“.

Vakarinę „VDU kultūros dienų“ programos dalį įrėmins intriguojantys Menų fakulteto studentų projektai. Balandžio 25 d. 18 val. VDU Menų galerijoje „101“ (Muitinės g. 7) bus atidaryta šios galerijos savanorių, skirtingų Menų fakulteto programų („Menų istorija, kritika ir medijos“, „Naujųjų medijų menas“, „Meno kuratorystė“) studentų darbų paroda „Simbiozė“, kurioje susijungs fotografijos, tapybos ir grafinio dizaino medijos. Anot galerijos kuratorės Mildos Gineikaitės, „galerijos savanorių paroda – tai galimybė studentams, kurie padeda kitiems menininkams, patiems pristatyti savo kūrybą ir kuruoti parodą”.  Balandžio 29 d. 18 val. „VDU kultūros dienas“ tradiciškai užbaigs „Muzikos produkcijos“ programos studentų gyvo garso koncertas „MUSIC LAB“, kuris vyks VDU Teatre (S. Daukanto g. 27).

Šeštus metus iš eilės vyksiančios „VDU kultūros dienos“ paprastai sulaukdavo nemažo miesto bendruomenės susidomėjimo: įvairiuose meno ir kultūros renginiuose dalyvaudavo arti tūkstančio lankytojų. „VDU kultūros dienų“ organizatoriai tikisi, kad šių metų programa suteiks plačiajai visuomenei dar vieną unikalią dalyvaujamosios kultūros patirtį ir natūraliai įsilies į tirštą Kauno –  Europos kultūros sostinės 2022  – kultūrinį peizažą.

DETALI RENGINIO PROGRAMA: