VDU KULTŪROS DIENŲ ATIDARYMAS: DOKUMENTINIS FILMAS „YESTERDAY / VAKAR“

Gegužės 8 d. (pirmadienį) 17 val. 30 min. VDU Didžiojoje salėje bus rodomas naujausias režisieriaus Audriaus Juzėno filmas „Yesterday / Vakar“ (2023), pasakojantis apie bigbyto ir bitlomanijos epochą Lietuvoje.

Po filmo vyks diskusija su filmo režisieriumi Audriu Juzėnu, filmo kompozitoriumi Titu Petrikiu ir istoriku Ryčiu Bulota. Diskusiją moderuos teatrologas Edgaras Klivis.

Renginys – nemokamas.

 

APIE FILMĄ „YESTERDAY / VAKAR“

Į filmą „Yesterday / Vakar“ nugulė istorija apie revoliucinę gitarų muziką, kuri užliejo visas vakarų pasaulio radijo stotis, o rytų Europos jaunimas ėmė masiškai drožti elektrines gitaras, gaminti stiprintuvus, groti trankią muziką, nešioti džinsus ir auginti ilgus plaukus – laisvės simbolius.

Vakarietiška roko muzika iš laisvojo pasaulio skver

bėsi per visus Geležinės Uždangos plyšius: skambėjo Radio Luxembourg, BBC, Laisvės radijo bangomis. Jaunimas vaikščiodavo su nešiojamais radijo imtuvais Kauno Laisvės alėja, Vilniaus Lenino prospektu, pramintu „brodu“ (dabar Gedimino pr.). Klestėjo nelegali vinilinių plokštelių prekyba, įrašai buvo kopijuojami ir platinami, perrašinėjant buitinių magnetofonų juostomis. Jaunimo pamėgtas rokas, džinsai ir ilgi plaukai tapo lėto veikimo bomba komunistiniam režimui.

Viskas, kas sklido iš Vakarų buvo traktuojama kaip absoliutus blogis, griaunantis socialistinės santvarkos pamatus, kurį reikia nedelsiant sunaikinti. Radijo stotys, iš už geležinės uždangos, transliavusios laisvo pasaulio žinias bei „Beatles“, „Rolling stones“, Animals“, „Shadows“ ar kitų grupių įrašus, buvo trukdomos, kad nepasiektų jaunųjų muzikos klausytojų.

Kaune, Vilniuje, Alytuje, Druskininkuose, kiekviename Lietuvos miestelyje ar kaime jaunimas klausėsi muzikos, grojo kas kaip mokėjo, būrėsi į bendraminčių grupes. Jaunimo grupių

(ansamblių) pavadinimai, savadarbiais instrumentais atliekama muzika, stilius tuometinei valdžiai atrodė kaip pataikavimas priešiškai Vakarų jaunimo kultūrai, kaip rezistencija komunizmo statytojų ir ideologų propaguojamoms vertybėms.

Filme „Yesterday/Vakar“ savo muzikine ir gyvenimo patirtimi dalijasi garsių 6–7 dešimtmečio Lietuvos grupės ir atlikėjai, groję „Eglutėse“, „Kertukuose“, „Aitvaruose“, „Vaizbūnuose“, „Nuoguose ant slenksčio“, „Aisčiuose“, „Antanėliuose“, „Gintarėliuose“, „Raganiuose“ ir daugelyje kitų. Jų muzika skambėjo ne ką blogiau nei populiarų to meto britų ar amerikiečių, deja, ją įrašyti studijose, tuo labiau, transliuoti per Lietuvos radiją ar televiziją – griežtai uždrausta. Lietuviškos grupės grojo šokiuose, retkarčiais estradiniuose konkursuose, į kuriuos suplūsdavo tūkstantinės jaunųjų gerbėjų minios. Nepasiduodantys ideologijai taip pat koncertuodavo garažuose ir rūsiuose.

Daugiau apie filmą skaitykite čia: https://www.kaunas.lt/2023/04/13/ode-lietuvisko-roko-pionieriams-romuvoje-filmo-yesterday-vakar-premjera/

Trukmė ir formatas – 1 val. 28 min., spalvotas, 16:9, DCP

Režisierius ir scenarijaus autorius – Audrius Juzėnas

Idėjos autorius – Gintautas Dailyda

Prodiuseris – Audrius Juzėnas

Kompozitorius – Titas Petrikis

Operatorius – Rolandas Leonavičius

Gamintojas – VšĮ „Didžiųjų Motinų Studija“, Vilnius, 2023 ©

Filmą dalinai parėmė: Lietuvos Kino Centras, UAB „Pro Rent“, UAB „Trimazgis“, LRT grupė

Interviu su filmo režisieriumi A. Juzėnu: Savo rankomis pasidarytos elektrinės gitaros, vakarietiški džinsai ir ilgi plaukai: kaip jaunuoliai kovojo su sovietine sistema | Kultūra | 15min.lt

Daugiau apie “VDU kultūros dienas”: https://menufakultetas.vdu.lt/vdu-kulturos-dienos-nuo-dokumentinio-filmo-yesterday-vakar-iki-gyvo-garso-koncerto-music-lab/