Konferencija „TEATRAS IR ATMINTIES KARAI“: atnaujintas kvietimas

Tarptautinė konferencija „TEATRAS IR ATMINTIES KARAI“: atnaujintas kvietimas teikti pranešimų santraukas

2018 m. balandžio 26-28 dienomis Vytauto Didžiojo universiteto Menų fakultete vyks bendra Šiaurės šalių teatro tyrėjų asociacijos (Association for Nordic Theatre Scholars), Vytauto Didžiojo universiteto ir Scenos meno kritikų asociacijos tarptautinė mokslinė konferencija „Teatras ir atminties karai‘.

Atminties karų tema pastaruoju metu tampa aktuali ne tik Baltijos šalyse ir Rytų Europoje, bet visame Europos kontekste. Temos formuluotė nurodo tiek į politinę prievartą ir ginkluotus konfliktus praeityje, tiek į konfliktuojančias istorinės patirties atmintis šiuolaikinėse visuomenėse. Skirtingų ir dažnai priešingų istorijos interpretavimų konfrontacija tampa ypač svarbi šiuolaikiniame pasaulyje, kylant karo retorikai, kuri dažnai yra įsišaknijusi ankstesniuose istoriniuose konfliktuose ir jų populiarioje ar institucionalizuotoje atmintyje skirtingose šalyse ir įvairiose socialinėse grupėse. Konfliktuojančios, agonistinės atmintys dažnai turi performatyvų pavidalą (jos yra konstruojamos, dramatizuojamos, atliekamos). Be to, istorinė atmintis yra įvairiai reflektuojama, užginčijama ir kritiškai permąstoma šiuolaikinio Lietuvos (kaip ir kitų Baltijos ar Rytų Europos šalių) teatre, dramaturgijoje, atlikėjų menuose.

Lietuvos teatro srities tyrėjai yra paskelbę nemažai publikacijų atminties, istorijos reprezentavimo teatre, istorinių interpretacijų performatyvumo klausimais. Šias publikacijas ir tolesnius tyrimus skatina ir teatro meno praktikos, spektakliai, tendencijos. 2009 metais Vytauto Didžiojo universiteto Menų fakultetas organizavo tarptautinę konferenciją „Istorijos (re)konstrukcijos nuo 1945-ųjų iki dabar“ (The Past Is Still to Change: Performing History from 1945 to the Present). Atėjo laikas sugrįžti prie atminties ir istorijos temos, atsižvelgiant į pasikeitusią geopolitinę situaciją ir naujus iššūkius, kuriuos šiandien patiria menas kaip viešosios sferos ir demokratijos kūrimo vieta.

Konferencijoje siūloma ieškoti sąsajų tarp kaimyninių Baltijos ir Šiaurės šalių teatro tyrimų ir tęsti reikšmingas akademines diskusijas apie kintančią meno vietą ir reikšmę identiteto, istorijos permąstymo ir demokratinio viešumo požiūriu. Konferencijos tema provokuoja kritiškai klausti apie teatro laikysenas ir teatro tyrimų įsipareigojimus dabarties – eskaluojamų konfliktų, propagandos karų, istorijos perrašymų – akivaizdoje. Konferencijos interesų ratas apima tokias temas kaip:

Karų prisiminimai teatro spektakliuose ir istorinėse inscenizacijose;

Antrasis Pasaulinis karas teatrinėje Europos atmintyje;

Konfliktas ir atmintis šiuolaikiniame teatre;

Ginčas, konfliktas ir konsensusas kolektyvinėje atmintyje;

Atminties, memorialų, įamžinimų ir inscenizacijų praktikos ir performansai;

Nuo agonizmo prie antagonizmo: atmintis, demokratija, dalyvavimas, teatras;

Nostalgija, ostalgija ir alternatyvi atmintis Rytų Europoje.

 

Konferencijos komiteto nariai: Jurgita Staniškytė (VDU, Lietuva), Freddie Rokemas (Tel Avivo universitetas, Izraelis), Rūta Mažeikienė (VDU, Lietuva), Magnusas Thoras Thorbergssonas (Islandijos universitetas, Islandija), Stephenas Wilmeris (Trinity College, Airija), Thomas Rosendalis Nielsenas (Aarhus universitetas, Danija), Edgaras Klivis (VDU, Lietuva).

 

Atnaujintą kvietimą teikti konferencijos pranešimų santraukas rasite čia:

Conference news