Šiuolaikinių menų katedros profesoriaus Romualdo Požerskio parodoje – žymių Kauno menininkų ir jų mūzų fotografijos

Nuo gegužės 13 d. Kauno paveikslų galerijoje veikia Menų fakulteto Šiuolaikinių menų katedros profesoriaus Romualdo Požerskio fotografijų paroda „Kauno menininkai ir mūzos“.

Joje lankytojų laukia net keletas atradimų. Viena vertus, parodoje galima bus išvysti anksčiau dar niekur neeksponuotų Požerskio fotografijų. Kita vertus, nuotraukos suteiks progą pažvelgti net į keleto kartų žymiausius Kauno menininkus, kuriuos fotografas įamžino betarpiškai, neformaliomis aplinkybėmis, atskleidė žmogišką, neidealizuotą jų gyvenimo tikrovę.

Kauno meninį gyvenimą ir jo dalyvius fotografas pradėjo fiksuoti 1974 metais. Požerskis fotografavo to meto parodų atidarymus Kauno paveikslų galerijoje, Kauno fotografijos galerijoje, kūrybinius vakarus Kauno menininkų namuose ir Architektų namuose. Nuosekliai stebint Kauno menininkų gyvenimą, iki 2004 m. autoriaus archyvuose susikaupė daugiau nei devyni tūkstančiai kadrų, įmažintų analoginėse fotojuostose. Jose – ypač plati Kauno menininkų gyvenimo istorinė panorama ir turtinga žymių kūrėjų galerija: dailininkai ir skulptoriai, režisieriai ir aktoriai, kompozitoriai ir poetai, architektai ir fotomenininkai.

Paroda verta ne tik besidominčiųjų Kauno meno istorija ir menininkų asmenybėmis, bet ir meninės fotografijos gerbėjų dėmesio. Kūrybiniais parodos akcentais tampa šalia dokumentinių nuotraukų eksponuojamos Požerskio meninės fotografijos iš serijos „Mūzos“ (1988–2009). Joje įamžintos menininkų studijos ir jų aplinkoje, meno kūrinių apsuptyje pozuojantys modeliai. Šios fotografijos taip pat praskleidžia menininkų gyvenimo užkulisius, tačiau jau kitaip – čia pagarbiu žvilgsniu žvelgiama į kūrybinį procesą, kuris fotografijose atrodo šiek tiek paslaptingas, nepriklausomas nuo konkrečių istorinių aplinkybių, nepavaldus praeitin lekiančioms akimirkoms. Nepaisant išraiškingų meninių sprendimų, šios fotografijos įdomios ir istoriniu požiūriu – jose įamžintų menininkų studijų šiandien jau nebėra, gyvųjų pasaulį paliko ir dalis studijų šeimininkų.

Tomas Pabedinskas

Paroda veiks iki 2021 m. spalio 17 d.

Projekto rėmėjai – Lietuvos kultūros taryba ir SONY

Parodos atidaryme, kurį užfiksavo Rimgaudas Barauskis, dalyvavo Antanas
Obcarskas, Gediminas Šibonis, Gytis Padegimas, Robertas Antinis, Tautvyda
Marcinkevičiūtė su Gintaru Patacku ir mūza Monika.
Parodos fotografijose – Arūnas Vaitkūnas ir Jonas Maldžiūnas 1986, Antanas
Martinaitis 1978, Robetas Antinis 1975, Robertas Antinis vyresnysis 1978, Edmundas
Saladžius su Petru Vaitiekūnu 19 ir mūza Alfonso Vauros studijoje 1995.