Šiuolaikinių menų katedros profesoriaus Romualdo Požerskio foto-video paroda Signatarų namuose

Sausio 7 d. Signatarų namuose, Vilniuje, atsidaro fotomenininko Romualdo Požerskio ir režisieriaus Sergejaus Loznicos foto-video paroda „Sugriauti blogio imperiją“. Du garsūs kūrėjai kviečia pažvelgti į svarbius Lietuvai metus ir prisiminti įvykius, kurie vedė į mūsų šalies išsivadavimą ir padėjo pamatus Sovietų imperijos griūčiai, rašoma filmo platintojų pranešime žiniasklaidai.

Parodoje pristatomi fotomenininko R. Požerskio unikalūs, neįkainojamą dokumentinę vertę turintys kadrai, kuriuose įamžinti dramatiški istoriniai įvykiai Lietuvoje – nuo pirmųjų Sąjūdžio mitingų iki Sovietinės kariuomenės pasitraukimo iš Lietuvos. Fotografijose užfiksuoti ne tik skausmingi mūsų šaliai įvykiai ir jų dalyvių išgyvenimai, bet atsiskleidžia ir paties fotografo anuomet patirtos emocijos

Režisierius S. Loznica foto-video parodoje kviečia leistis į kinematografinę kelionę per tą patį Lietuvai svarbų laikotarpį. Jo naujausio filmo „Mr. Landsbergis. Sugriauti blogio imperiją“ ištraukos Signatarų namų parodos lankytojus nukels į 1988–1993 metus. Iš unikalios nematytos archyvinės medžiagos režisierius konstruoja pasakojimą apie lietuvių tautos drąsą ir ryžtą, daugiau nei prieš trisdešimt metų pademonstruotą visam pasauliui.

„Man buvo be galo įdomu studijuoti fotomenininko R. Požerskio fotografijas, kuriose sustabdytos Lietuvos kelio į nepriklausomybę akimirkos. Tai genialūs kadrai, kurie drauge su kino pasakojimo fragmentais kviečia iš naujo apmąstyti ir įvertinti lietuvių tautos dramatišką patirtį ir lemiamą vaidmenį Sovietų Sąjungos žlugime“, – sako S. Loznica.

„Griūvant sovietų imperijai, Signatarų namai, akylai stebėti saugumiečių ir saugoti karinių dalinių, tapo vieta suvienijusia Lietuvos tautą dėl šalies laisvės idėjos. Šiandieninių geopolitinių įvykių kontekste Lietuvos laisvės idėja svarbi puoselėjant Lietuvos ir Europos pamatines vertybes: demokratiją, teisės viršenybę, pilietinę savimonę, visuomenės ir individo laisvę, žmogišką orumą. Todėl, labai simboliška, jog ši paroda atidaroma būtent Signatarų namuose, kuriuose 1918 metais vasario 16-ąją buvo paskelbta Lietuvos nepriklausomybė, šimtmečio pabaigoje Kovo 11-ąją – ji buvo atkurta, o Sausio 13-ąją – ryžtingai apginta. Mes labai džiaugiamės, kad į svarbius istorinius įvykius parodos lankytojai galės pažvelgti dviejų iškilių kūrėjų – fotomenininko R. Požerskio ir režisieriaus S. Loznicos akimis“, – sako Lietuvos nacionalinio muziejaus direktorė R. Kačkutė.

Paroda „Sugriauti blogio imperiją“ Signatarų namų renginių salėje veiks sausio 6–20 dienomis kasdien, išskyrus pirmadienius.

Loznicos dokumentinis filmas „Mr. Landsbergis. Sugriauti blogio imperiją“ Lietuvos kino teatro žiūrovams bus pristatytas sausio 13 d.