Šiuolaikiniai menai: sukurta Vytauto Didžiojo universitete, naudojant Apple Mac Pro

Vytauto Didžiojo universiteto (VDU) Šiuolaikinių menų katedroje Naujųjų medijų meno programos studentai mokosi kurti šiuolaikinėmis technologijomis paremtą meną: fotografijos, vaizdo, garso, animacijos, multimedijos kūrinius. Praėjusiais metais, pasinaudojusi Europos Sąjungos struktūrinių fondų parama, katedra investavo į Apple kompiuterinės įrangos infrastruktūrą. Dabar studentai gali laisvai naudotis profesionalia vaizdo ir grafikos kūrybos technika 24 val. per parą.

Tikslas – aukštas studijų lygis

Jau keletą metų Vytauto Didžiojo universitete yra mokoma pagal Naujųjų medijų meno studijų programą. Joje šiandien studijuoja apie 60 studentų, po 10–20 kiekviename kurse. Studentai neužsibūna tik Kaune, praktiškai visi išvyksta mokytis į užsienį pagal Erasmus mainų programą – bendradarbiaujama su Porto, Grenoblio / Valensijos meno mokyklomis, Estijos dailės akademija ir kitomis institucijomis.

„Aktyvus bendradarbiavimas su kitais universitetais mums leidžia įvairiapusiškai įvertinti studentų pažangą tarptautiniu lygiu“, – pasakoja doc. dr. Rimantas Plungė, VDU Šiuolaikinių menų katedros vedėjas. Pasak jo, VDU studentai pasiekia puikių rezultatų studijuodami užsienio universitetuose. VDU studentų pažangumą bei aktyvumą giria ir atvažiuojantys užsienio dėstytojai.

„Džiaugiamės, kad dabar esame visiškai apsirūpinę medijų meno studijoms reikalinga įranga. Studentai naudojasi Apple iMac kompiuterių klase ir Mac Pro ne tik užsiėmimų metu, bet ir laisvu laiku – vakarais, savaitgaliais, o jei reikia, ir naktimis. Be to, sudarytos sąlygos atliekant kūrybines užduotis skolintis kameras, fotoaparatus, kompiuterius, iPAD planšetes ir kitą įrangą, kas yra dar neįprasta, bent jau Lietuvoje. Manau, kad IT įrangos kokybė ir prieinamumas padeda studentams sukurti kokybiškesnius darbus, pagreitina kūrybos procesą“, – teigia doc. dr. R. Plungė.

Jo nuomone, investicijos į IT įrangą yra prasmingesnės nei į atsitiktines veiklas. Kokybiška IT infrastruktūra sudaro studentams galimybes išmokti dirbti su profesionalia įranga, kurią naudoja ir būsimieji darbdaviai. Taip studijos tampa visavertės – studentai įvaldo darbo realiose situacijose priemones ir būdus, tampa konkurencingi Lietuvos, Europos ir viso pasaulio medijų srities, kūrybinių industrijų darbo rinkose.

Apple – pirmiausia programinė įranga

Panašu, kad Steve Jobs legendinė frazė, kad Apple yra programinės įrangos kompanija, kuri gamina labai gražią techninę įrangą, tebėra aktuali. Kodėl VDU Šiuolaikinių menų katedra pasirinko Apple iMac ir Mac Pro?

„Sakyčiau, kad nelabai yra iš ko rinktis – dizaino, medijų produkcijos, filmų bei vaizdo technologijų srityse tai yra pasaulinis standartas“, – įsitikinęs doc. dr. R. Plungė. – Windows kompiuteriai anksčiau buvo laikomi produktyvesniais tik dirbant jiems pritaikyta 3D modeliavimo programa Autodesk Maya, tačiau dabar ir čia Mac kompiuteriai juos pasivijo: paleidus Windows operacinę sistemą, Maya puikai dirba su Mac Pro. Teko girdėti apie tyrimus, kurie įrodė, kad Windows sistema dabar geriausiai veikia su Mac kompiuteriais.“

Pasak Šiuolaikinių menų katedros vedėjo, Apple iMac ir Mac Pro – neprilygstami įrankiai videoprodukcijai, fotografijai. O Final Cut X – nepakeičiama programa vaizdo redagavimui. Su ja Lietuvoje dirba ir televizijos (pavyzdžiui, LNK), ir daugybė videoprodukcijos profesionalų. Dirbant su grafika ir vaizdu svarbu, kad įranga nekeltų problemų, nestrigtų, todėl įvairūs „pritempti“ sprendimai neduoda norimo rezultato ir yra nepatikimi.

„Dėstant kitose aukštosiose mokyklose tenka dirbti ir su kitų gamintojų profesionaliais vaizdo redagavimo programinės įrangos paketais, tačiau dažnai jie nuvilia. Patariu išbandyti Final Cut – paprastai viskas pavyksta puikiai,“ – pasakoja doc. dr. R. Plungė. – Tada nesunku įtikinti kolegas, kad verta investuoti ir į tam reikalingą įrangą – Mac Pro kompiuterius ir Final Cut. Kam vargti su įranga ir programomis, kurios dažnai neduoda kokybiško rezultato?“

VDU plinta Apple virusas

Apple įrangos bazė universitete nuolat plečiasi. Be iMac klasės, naudojami keli Mac Mini kompiuteriai, MacBook, skirti studentams ir dėstytojams, iPad, Apple monitoriai ir kita įranga. VDU dėstytojai, pamatę Mac kompiuterių galimybes ir našumą, atnaujindami savo įrangą dažniausiai renkasi Mac Book, nors galėtų rinktis ir panašius Windows kompiuterius.

„Dirbdami su Apple esame garantuoti, kad viskas veiks ir nekils problemų dėl integracijos su kita įranga bei programomis. Kaip katedros vedėjui man dėl to nuo pečių nukrenta daug rūpesčių. Kartais gauname pasiūlymų įsigyti įrangos, formaliai atitinkančios atskirus funkcinius reikalavimus, bet sukomplektuotos iš skirtingų gamintojų produkcijos. Dažnai dėl nesuderinamumo ji neveikia tinkamai ar neveikia visai. Turime patirties, kokių praktinių problemų atsiranda, kai skirtingų gamintojų įranga nesiderina“, – Apple integracijos privalumus aiškina doc. dr. R. Plungė.

Naujasis Mac Pro – pakeliui

Paklaustas apie naująjį Mac Pro, pasirodysiantį rinkoje šį pavasarį, doc. dr. R. Plungė sutinka, kad jis daro įspūdį: naujo tipo flash SSD atmintinės, didesnė operatyvioji atmintis (RAM) ir kitos revoliucinės naujovės leis dar efektyviau dirbti su vaizdo projektais.

„Be to, naujas Mac Pro mažesnis – tai būtų svarbu naujose patalpose Kauno senamiestyje, į kurias kelsimės vasarą“, – svarsto pašnekovas. Pasak jo, didžiausias šių naujų produktų trūkumas – didelė kaina. Pigiausias modelis kainuos apie 10,5 tūkst. litų su PVM, brangiausias – 33 tūkst. litų su PVM. Deja, pasak Atea Apple produktų vadovo Igno Bacevičiaus, surinkti pigesnį analogą, kad į tokį mažą korpusą tilptų 12 branduolių procesorius ir dvi vaizdo plokštės, turinčios po 6 GB grafinės operatyvinės atminties, tiesiog neįmanoma.

„Net ir nekreipiant dėmesio į korpuso dydį, triukšmingumą ir elektros suvartojimą, komplektuojant panašaus našumo kitų gamintojų darbines stotis (workstation) kaina gaunama tokia pat ar net didesnė. Dar turėkime galvoje, kad kartu su Mac Pro (kaip ir su visais Apple kompiuteriais) gaunama daug programinės įrangos, kurios analogai Windows platformoje neprilygsta kokybe arba yra mokami“, – vardija I. Bacevičius.

Ateities planai suaugusiesiems ir vaikams

Doc. dr. R. Plungė šiuo metu dirba su Mokymų centro, kuriame būtų dėstomos neuniversitetinės programos, rengiami kursai, idėja. Susidomėjimas videotechnologijomis, filmų kūrimu, fotografija visuomenėje labai auga. Su turima infrastruktūra ir dėstytojų komanda tikrai galima suteikti galimybę tobulintis jau dirbantiems specialistams bei norintiems persikvalifikuoti.