Šiauliuose veikia doc. dr. R. Plungės paroda

Iki vasario 14 dienos Šiaulių universiteto dailės galerijoje (Vilniaus g. 141, Šiauliai) eksponuojama VDU Šiuolaikinių menų katedros doc. dr. Rimanto Plungės fotografijos paroda „Paviršiai / Surfaces“.

Šiuolaikinės fotografijos tikslai ir uždaviniai keičiasi. Daugelį metų buvusi objektyvumo, dokumentalumo, vizualinio tikrumo, patikimumo tvirtove fotografija ir toliau šiuos bruožus išlaiko, tačiau šiuolaikinė vaizdų kultūra jai kelia naujus iššūkius. Prieš tris dešimtmečius fotografavimas buvo gerbtinas užsiėmimas, nuotraukoje fiksuotas vaizdas buvo vertybė, o šiuolaikinėje kultūroje – tai greičiau vizualinis triukšmas, į kurį tinkamai ir reaguojama – kaip į vizualinę taršą.

Šios parodos („Paviršiai”) autorius savo kūriniuose atsisako tiesioginio dokumentavimo idėjos eksploatacijos, jo nedomina vaizdo efektai, šviesos, momento gaudymas ir fiksavimas. Autorius į aplinkos atvaizdą žvelgia kaip į radikalią transformaciją – erdvės nykimą ir tapimą plokštuma / paviršiumi. Autorius, pajutęs žemėlapiškus fotografijos atributus, netikėtai pasinaudoja transformacija – fotojuostos paviršių braižo, šiaušia ir perforuoja. Toks tikslingas veiksmas tarsi pasiskolina magišką gestą iš tapybos ar grafikos. Vizualumo destrukcija netikėtai tampa nauju kvėpavimu, nauja istorija, kuri perkuriama, o ne transliuojama. Daugiasluoksnis vyksmas kuria naujus paviršius, formuoja naujus vaizdinius. Autorius mėgaujasi jais, estetizuoja, tačiau netikėtai ir vėl atsitraukia nuo naujo vaizdinio ir pareiškia: „Mąstyti – reiškia matyti”.
Apie parodą trečiu asmeniu

Rimantas Plungė