Romualdo Požerskio fotografijų paroda „Paslaptingas Bangladešas“

Šiaulių universiteto bibliotekoje eksponuojama Romualdo Požerskio fotografijų paroda „Paslaptingas Bangladešas“. Atidarymas spalio 9 dieną 17 val.

2016, 2017 ir 2018 metais Romualdas Požerskis, kartu su tarptautinėmis fotografų grupėmis, vyko į Bangladešą ir kiekvienos kelionės metu šioje, vienoje skurdžiausių pasaulio šalių, praleido po dešimt dienų. Jų užteko sukurti fotografijoms, kurios parodo, kad Bangladešas yra ne tik viena neturtingiausių, bet ir viena spalvingiausių (ir tiesiogine, ir metaforine prasme) pasaulio šalių.

Fotografuodamas Bangladešo sostinėje Dakoje, Požerskis įamžino sunkų, primityviomis priemonėmis atliekamą darbą ir vakariečiui sunkiai įsivaizduojamas gyvenimo sąlygas: laivų remonto dirbtuves, odos apdirbimo fabrikėlių rajoną, per kurį teka pasaulyje labiausiai chemikalais užteršti upeliai, palei geležinkelio bėgius nusidriekusius lūšnynus, kur žmonės gyvena kartoninėse pastogėse be vandens ir elektros. Skurdas ne mažiau ryškus ir kitose šalies vietovėse, kur lankėsi fotografas: šiukšlynuose prie Čitagongo uostamiesčio, kaimeliuose, kur neturtingos šeimos gyvena valtyse, Jaflongo akmens skaldyklose ar ryžių gamyklose.

Kita vertus, Požerskio fotografijose Bangladešas atrodo ryškiaspalvis, egzotiškas, išsaugojęs pirmapradį, civilizacijos neišbalansuotą, gyvenimo ir darbo ritmą. Ji nesunku pajusti žvejų uosto fotografijose ir netoli turizmui pritaikyto Koks Bazar miesto įsikūrusiuose kaimuose, kur džiovinama sugauta žuvis. Tačiau bene įtaigiausiai Bangladešo kultūros savitumas atsiskleidžia tradicinių švenčių fotografijose. Dakoje Požerskis užfiksavo Holi šventę, kurios metu, kovo mėnesį, esant mėnulio pilnačiai induistai barstosi ryškiaspalviais milteliais o antrąją šventės dieną laistosi spalvotais dažais. Ne mažiau spalvingos ir fotografijose įamžintos žmonių emocijos, nes tai – pavasario ir džiaugsmo šventė. Šalies sostinėje parodos autorius taip pat fotografavo musulmonišką Biswa Ijtema šventę, kurioje dalyvavo apie keturis milijonus maldininkų.

Socialinis ir edukacinis tikslai buvo ypač svarbūs paskutinės kelionės į Bangladešą metu. Jai fotografas ruošėsi, lankydamas jaunesniųjų klasių mokinius Lietuvoje, supažindindamas vaikus su nelengva tolimos šalies kasdienybe. Kauno Senamiesčio progimnazijos 4C klasės mokiniai perdavė savo vaikystės brangiausius žaislus, kuriuos Požerskis išdalino Bangladeše vaikams ir įamžino juos savo fotografijose.

Tomas Pabedinskas

 

Paroda veiks iki lapkričio16 d.

 

Daugiau informacijos:

http://www.siauliai.lt/lit/Romualdo-Pozerskio-fotografiju-paroda-Paslaptingas-Bangladesas/10794/1

http://www.pressphoto.lt/naujienos/paslaptingas-bangladesas

https://www.alfa.lt/straipsnis/50223008/fotomenininkas-pozerskis-jauti-dar-turi-kelis-posukius-o-paskui-jau-prasideda-tiesioji