Romualdo Požerskio fotografijų paroda „Route 66“

Birželio 29 d., 18 val., Babtyno-Žemaitkiemio dvare (Kauno rajonas, Babtų seniūnija, Žemaitkiemio 10) vyks Romualdo Požerskio fotografijų parodos Route 66 atidarymas. Parodoje bus eksponuojama penkiolika didelio formato, spalvotų fotografijų, kuriose autorius įamžino garsiojo greitkelio, jungiančio JAV Rytų ir Vakarų pakrantes, vaizdus.

Šias fotografijas R. Požerskis sukūrė 2011 m., tris savaites keliaudamas po JAV Vakarų valstijas ir aplankydamas Nevadoje, Juodojo kalno dykumoje vykstantį festivalį Degantis žmogus. Parodoje pristatomos fotografijos leis žiūrovams susipažinti su kelio Route66 dabartimi ir išvysti jo šlovingos praeities reliktus. Vaizdinį pasakojimą apie žymųjį greitkelį autorius sukūrė parodydamas jį įvairiais aspektais. Parodos fotografijose užfiksuoti ir įspūdingi peizažai, ir pakelės degalinės bei užeigos, ir jų interjerus puošiantys amerikietiškos svajonės simboliai.

SONY DSC

Daugybei žmonių visame pasaulyje, per Centrinės Amerikos lygumas, iš Čikagos į Los Andželą 3940 km ilgio vedantis greitkelis, jau yra tapęs neatskiriama Amerikos kultūros dalimi ir laisvės simboliu. 1926 m. atidarytas greitkelis nuo 1985 m. nenaudojamas pagal savo pirminę paskirtį, tačiau, įgijęs nacionalinio kraštovaizdžio kelio statusą, iki šiol simbolizuoja laisvę keliauti ir būti nepriklausomiems.

Nuo kelio Route 66 neatsiejama bitnikų kultūra bei jos puoselėtos laisvės ir kelionių idėjos, kurios turėjo atgarsį ir sovietinių laikų Lietuvoje. 1972 metais atspausdinta Džeko Keruako romanas Kelyje tapo kultinė hipių knyga, keliautojų Biblija, padariusi milžinišką poveikį gyvenimo būdui. Ji propagavo laisvo, niekuo nesuvaržyto, neprisirišusio prie vietos ir daiktų keliaujančio žmogaus idėją. Iš Vakarų atėjusios vertybės nebuvo svetimos ir R. Požerskiui – jaunytėje jis su draugais keliavo motociklais po Lietuvą, fotografavo po Romo Kalantos susideginimo Kaune vykusius mitingus, o atsiradus galimybei, automobiliu apvažiavo ir ne vieną Europos šalį.

Vedinas atviro požiūrio į pasaulį bei noro pažinti kitas kultūras R. Požerskis ir šiandien nuolat leidžiasi į keliones. Dažnai jos nuveda ten, kur laisvės pojūtis ypač ryškus: autorius jau surengė ne vieną parodą ir išleido albumą skirtą alternatyvaus meno ir kultūros festivaliui Degantis žmogus, o dabar siūlo žiūrovams kartu mintimis keliauti greitkeliu, kuris ne vienai kartai reiškė galimybę atrasti, patirti ir geriau pažinti ne tik pasaulį, bet ir patį save.

Kelias Route 66 tai laisvė keliauti ir būti laisviems.

Paroda vyks iki spalio 15 d.

SONY DSC