Romualdo Požerskio fotografijų paroda „Beprotiškos mados Nevados dykumoje“

Vytauto Didžiojo universiteto Centriniuose rūmuose (S. Daukanto g. 28, Kaunas) iki kovo 30 d. eksponuojama Menų fakulteto profesoriaus Romualdo Požerskio paroda „Beprotiškos mados Nevados dykumoje“. Didelio formato fotografijų ekspozicija yra tęsinys parodų-pasakojimų apie daugiabriaunį festivalio „Degantis žmogus“ unikumą. 2023 m. VDU Centriniuose rūmuose buvo eksponuojama autoriaus paroda „Beprotiškos skulptūros Nevados dykumoje“.

Nuo 2008 m. R. Požerskis dešimt kartų dalyvavo renginyje „Degantis žmogus“. Festivalio kūrybinius projektus dėstytojas pristato VDU Menų fakulteto, Šiuolaikinių menų katedros studentams. Festivalio kūrybinės idėjos yra daugiasluoksnės, multikultūrinės, stimuliuoja ir įkvepia jaunus menininkus improvizuoti, jungti vaizdą, garsą ir gamtos aplinką.

Kasmetinis festivalis „Degantis žmogus“, vykstantis Nevados dykumoje, buvo pripažintas unikaliausiu ir didžiausiu alternatyvaus meno reiškiniu pasaulyje. Festivalio organizatoriai skelbia: „Mūsų misija – pristatyti kasmetinį renginį, pavadintą Degančiu žmogumi bei reprezentuoti, puoselėti ir apsaugoti subtilios kultūros išugdytą bendruomenę“.

Apie festivalį parodos autorius pasakoja taip:

Visi unikalūs reiškiniai yra laikini. Deja, ir renginio „Degantis žmogus“ misija jau tampa istorija. 2004 m. Manhetene su Jonu Meku ragavome raudoną vyną ir užsiminiau apie savo svajonę – nuvykti į festivalį „Degantis žmogus“. „Jaunuoli, tai jau svajonė“, – nusijuokė Mekas – „menininkus pakeitė turčiai ir festivalio nebeliko“. Bet 2008 m. dar sutikau senus ilgaplaukius hipius, palapinėse grojančius aptriušusius gatvės muzikantus ir beprotiškai apsirengusius dulkėtus senbūvius. Pamatę fotoaparatą, jie prašydavosi nufotografuojami ir džiaugsmingai apsikabinę, siūlydavo kartu „paskraidyti“. Kalifornijos madų dizaineriai atvykdavo į festivalį pasisemti naujų idėjų. Unikalus meninės saviraiškos renginys, kuriame vykdavo neįtikėtini, fantaziją ir dvasią išlaisvinantys ritualai, kada išsitrindavo ribos tarp gyvenimo ir žaidimo, tarp realybės ir sapno jau praeitis. Liko didžiulis cirkas, pilnas šviesų, garsios muzikos, barų, bet be cirko artistų. Skirtingai nei dabar, 2008 metais pirmą policijos reindžerį pamačiau paskutinę dieną, kuris linksmai mojavo išvykstamiems dalyviams. Laisvės siekiantys menininkai persikėlė kitur, festivalis nebuvaldomai virsta trumpalaike pramogų švente. Kviečiu į parodą pasižiūrėti kaip Nevados dykumoje atrodė kūrybingi festivalio dalyviai.

Paroda eksponuojama iki kovo 26 d.