Romualdo Požerskio fotografijų paroda „Bangladešo vaikai“

Gegužės 30 d., Lietuvos nacionalinės UNESCO komisijos galerijoje atsidaro Romualdo Požerskio fotografijų paroda „Bangladešo vaikai“.

Požerskis, kartu su tarptautinėmis fotografų grupėmis, trys kartus vyko į Bangladešą ir kiekvienos kelionės metu šioje, vienoje skurdžiausių, bet ir viena spalvingiausių (ir tiesiogine, ir metaforine prasme) pasaulio šalių. Dienos uždarbio vidurkis apie 1 Eurą, gyventojai vidutiniškai suvartoja apie 3 kilogramus mėsos per metus, gyvenimo vidurkis tik 32 metai.

Požerskis įamžino sunkų, primityviomis priemonėmis vaikų atliekamą darbą: laivų remonto dirbtuvėse, šiukšlių rūšiavimą prie Čitagongo uostamiesčio, Jaflongo akmens kasyklose, ryžių džiovyklose, plytų gamyklose, žvejų uostuose, palei geležinkelio bėgius nusidriekusius lūšnynus, kur žmonės gyvena kartoninėse pastogėse be vandens ir elektros.  Dakoje, Harizabe (Hazaribagh) rajone, įsikūrusios 240 mažos odos raugyklos šalia kurių gyvena darbininkų šeimos. Tarp kalnų išmestos odos teka grynos chemijos – toksiško, nuodingo, skysčio druskingos chromo užteršti ūpeliai, tai turbūt labiausiai užterštas rajonas pasaulyje.

Dakoje Požerskis užfiksavo Holi šventę, kurios metu induistai barstosi ryškiaspalviais milteliais ir dažais, taip pat fotografavo musulmonišką Biswa Ijtema šventę, kurioje dalyvavo apie keturis milijonus maldininkų.

Socialinis ir edukacinis tikslai buvo ypač svarbūs paskutinės kelionės į Bangladešą metu. Kauno progimnazijos mokiniai perdavė savo vaikystės brangiausius žaislus, kuriuos Požerskis išdalino Bangladeše vaikams ir įamžino juos savo fotografijose. Su dovanotais žaislais pozuojančių vaikų fotografijos byloja apie žmonių gebėjimą dalintis, net jei juos skiria, atrodytų, neįveikiami geografiniai nuotoliai ir kultūriniai skirtumai.

Socialinis ir edukacinis tikslais, mes galime supažindinti mūsų vaikus su nelengva tolimos šalies kasdienybe ir suvokti kokioje nuostabioje šalyje gyvename.

Paroda skirta tarptautinei vaikų gynimo dienai.

Romualdas Požerskis – žinomas Lietuvos fotomenininkas ir Lietuvos fotomenininkų sąjungos narys, apdovanotus ordino „Už nuopelnus Lietuvai” Riterio kryžiumi, Lietuvos nacionalinės premijos laureatas, Vytauto Didžiojo universiteto Menų fakulteto Šiuolaikinių menų katedros profesorius.

Paroda veiks iki birželio 13 d.