Romualdas Požerskis pristato albumą, kurį vadina kūrybos viršūne


Žiūrėti nuo 42:42 iki 45:28

Menų fakulteto profesiorius, Nacionalinės kultūros ir meno premijos laureatas, fotografas Romualdas Požerskis išleido albumą, kuriame – sovietmečiu Žemaitijoje ir Dzūkijoje vykusių atlaidų akimirkos. Menininkas atviras – fotografuoti besimeldžiantį žmogų labai sunku ir šį fotografijų albumą vadina kūrybos viršūne.

15 tūkst. kadrų per daugiau kaip du dešimtmečius darbo Dzūkijoje ir Žemaitijoje. R. Požerskis sako, atlaidais susidomėjęs po Romo Kalantos susideginimo Kaune 1972-aisiais. Išleistas iš areštinės su draugais jis apsilankė viename Žemaitijos miestelyje.

„Turėjome tokius švarkus ilgais „kutosais“, motociklų rankenos paaukštintos, veidrodžiai. Įvažiavome į Žemaitiją, į vieną mažą miestelį, ir vyko atlaidai. Plevėsavo vėliavos, baltos mergaitės ėjo, varpai skambėjo, vyrai pasipuošę kostiumais, tai man, nežinau, kaip Naujoji Zelandija, kaip Peru, – kažkokia indėnų šventė, nes aš, miesto vaikas, tokių atlaidų nemačiau“, – pirmąjį įspūdį prisimena fotomenininkas.

Vadinamąjį „stogą“ nuo sovietinio saugumo parūpino kolega Antanas Sutkus – atlaidų fotografijų R. Požerskis niekam nerodė ir slėpė jas draugo namuose, mat pas patį dažnai vykdavo kratos.

Kadrai, kuriuose matyti kryžiai, bažnyčios, procesijos Lietuvoje ar užsienyje nerodyti, į seriją „Kaimo šventės“ pateko tik neutralios fotografijos, kuriose žmonės bendrauja po maldų ar važiuoja vežimais. Pats fotografas sako, tik po kelerių darbo metų supratęs, kas yra atlaidai.