Parodoje – tarpukario Kauno kurortų fenomenas

Lapkričio 17 dieną, 17 valandą Vytauto Didžiojo universiteto Menų galerijoje „101” (Muitinės g. 7) atidaroma istorinė paroda „Modernūs Kauno kurortai tarpukariu Ÿ 1918-1940”.

Tarpukariu stiprėjantis valstybės dėmesys higienos klausimams lėmė, kad sveikatingumo ir poilsio įstaigos tapo neatsiejama kasdienės socialinės infrastruktūros dalimi. Todėl jau XX amžiaus antrojo dešimtmečio pabaigoje aplink sostinę prie upių pradėjo formuotis didžiausia Lietuvoje sveikatingumo „židinių“ koncentracija. Šį rekreacinį tinklą kartu su Kauno pliažais sudarė Kulautuva, Kačerginė, Lampėdžiai, Aukštosios Panemunės gyvenvietė ir kiek labiau nutolęs Birštonas.

Parodoje siekiama atskleisti tarpukario Kauno kurortų fenomeną kaip modernėjančios visuomenės reiškinį bei išryškinti architektūrinius miestietiškėjimo ženklus viešojoje ir privačioje erdvėje. Tai kurortiniam laisvalaikiui, gydymui (reabilitacijai) ir gyvenimui pritaikyti bei naujai pastatyti vasarnamiai, vilos, kurhauzai, restoranai, sanatorijos, gydyklos, prekybinės paskirties objektai (kioskai), viešoji infrastruktūra (maudyklės, paviljonai). Fizinė aplinka byloja apie tai, kaip keičiantis tradicinei mąstysenai, praturtinant kasdieninį gyvenimą naujomis veiklos formomis, ypač susijusiomis su poilsiavimu, pramogavimu ir sveikatinimu, plečiasi architektūros formų ir tipų įvairovė pritaikyta besiilsinčiam žmogui.

Paroda galerijoje veiks iki gruodžio 22 dienos.

Parodos kuratorė Viltė Migonytė-Petrulienė.

 

Rėmėjai: Lietuvos kultūros taryba, VDU Menų galerija „101” (Vadovė Daiva Citvarienė)

Draugai: Lietuvos centrinis valstybės archyvas, Kauno apskrities archyvas, Kauno miesto muziejus

Kolekcininkai: Jonas Palys, Antanas Burkus, Vytautas Sinkevičius, Andrius Dručkus, Gintaras Dručkus, Adomas Miliauskas.

Ačiū: dizainerei Eglei Simonavičiūtei, istorikams Algiui Marazui ir Arvydui Pakštaliui, Rimantei Tamoliūnienei, Alvydui Surbliui.