Paroda AT THE SUPREME MOMENT

Parodos autoriai: Greta Grendaitė ir Domas Noreika Gallery (ŽemAt) (virtuali erdvė, neribotas laikas).

Parodos vieta ir laikas: Galerija “101” (Laisvės al. 53), atidarymas gruodžio 7 d. 17 val. Paroda veiks iki gruodžio 23 d.

Nors vizualinės raiškos aspektu tai keliasluoksnė grafikos ir piešinio jungtis, menkai tesisiejanti su fotografija, tačiau parodos pavadinimo vertinys galėtų skambėti lygiai kaip Lietuvos fotografijos mokyklos atstovų pamėgtas, iš Henri Cartier-Bressono kūrybos konteksto pasiskolintas terminas “lemiamu momentu“. Sąvokos prasmes kontekstualiai išplėtus, jos apsiverčia. „Sustok akimirka žavinga“ klišės kaip amžinosios akimirkos laikinės slinkties reikšmė ištirpsta.

Kulminacinių kūno gestų, ekspresyvių veido išraiškų ir kitų atvirą dramatizmą stereotipiškai įženklinančių vizualių motyvų parodoje įterpėme vos keletą. Juos lengva atpažinti (pvz., sprogimo akimirka, nuo kurios viskas ir prasidėjo). Žymiai sodresnių vidinių įtampų, kūrybinio tyrinėjimo vertų talpių akimirkų tenka ieškoti vizualiai nuosaikiose socialinio, politinio, religinio, egzistencinio pobūdžio nebūtinai kasdieniškose kasdienybės situacijose, kurios pinasi tarpusavyje. Emocinę viršūnę ar kitokį kritišką momentą išduoda arba slepia iš pirmo žvilgsnio gal ir nereikšmingos detalės.

Konceptuali parodos ašis slenka horizontaliai dviem kryptim: kritinės emocijų represijos ženklų socialinėje aplinkoje fiksavimas (kuriami subjektyvūs vizualiniai ženklai kaip pastebėtų, įsimintų ir jau perfiltruotų ribinių patirčių, sulaikytų jausmų, iš jų išplaukiančių situacijų refleksija) ir rezistencijos konfigūracijos šiuolaikinio meno ir medijų dispozicijos sistemose. Būsenos prieš „sprogimą“, tvyrantį erdvėje kaip nuojauta, bet nebūtinai turintį įvykti, ir po jo (plėtojant 2009 m. Bristolyje įgyvendintą projektą „Before the Outburst“). Ši, jungiančiu veiksniu tapusi horizontalė strategiškai kertasi su vertikaliomis ašimis. Tai tarpusavyje paradokso principu susijungiančios karo ir kolaboravimo, klastotės ir skaidrumo, originalo ir apropriacijos, konvencinių amato ribų ir neužbaigtumo, dominavimo ir marginalumo taktikos.

Kitos estampų ciklo „War Tactics“ sklaidos 2010 m. erdvės: 8 Triennale de Chamaliéres (Chamaliéres), Blackness Approaching (Umeå), Fata Morgana (Kaunas), The 7th International Triennial of Small Graphic Forms (Vilnius). Lipdukų ciklo „At the Supreme Moment“ sklaidos pradžia: Before the Outburst (Impact 6, Bristol).

 

Kontaktinis asmuo:
Greta Grendaitė, tel. 8 612 18006