Naujas VDU teatras surengs pirmąjį spektaklį

Sausio 21–22 dienomis, 18 val., Kauno valstybiniame dramos teatre (Laisvės al. 71) įvyks spektaklio „Trys gyvenimo versijos“ premjera, kurią pristato naujas VDU teatras, bendradarbiaudamas su teatru „Mens publica“. Lietuvos žiūrovams taip bus pristatyta dar viena iškiliausios šiuolaikinės prancūzų dramaturgės Yasminos Rezos pjesė.

Yasmina Reza nepasižymi produktyvumu, bet pastarojo dešimtmečio laikotarpiu jos pjesės pelnė daugumą iškiliausių teatro apdovanojimų Europoje ir JAV. Pati dramaturgė savo kūrybą apibūdina kaip tam tikrą tragedijos ir komedijos sintezę, taip siekdama apibrėžti visiškai naują, šiuolaikinės visuomenės iššūkius atspindintį žanrą.

Pjesę „Trys gyvenimo versijos“ pradeda scena, kurioje Henris ir Sonia guldo sūnų miegoti. Jų įprastą vakaro rutiną pertraukia netikėtas beldimas į duris. Tai – Hubertas ir Inesa, atvykę vakarieniauti diena anksčiau, nei buvo laukiami šeimininkų. Elegantiškai besirutuliojančių vakarėlio įvykių fone autorė negailestingai ir tuo pat metu subtiliai juokaudama braunasi į šiandieninio žmogaus kruopščiai saugomą privačią intymiausių jausmų ir lūkesčių erdvę.

Projekto kūrybinė grupė: vertėja Akvilė Melkūnaitė, dailininkė Laura Luišaitytė, režisierius Agnius Jankevičius, aktoriai Jūratė Onaitytė, Goda Piktytė, Vytautas Kaniušonis, Dainius Svobonas, Sigitas Šidlauskas.

Spektaklio kūrime talkino VDU teatro, duris atversiančio 2012 m. sausio mėnesį, nariai. Vieną pagrindinių vaidmenų „Trijose gyvenimo versijose“ atliekanti VDU absolventė Goda Piktytė – teatro vadovė. Šis pirmasis profesionalus universiteto teatras Lietuvoje siekia sudaryti sąlygas VDU Menų fakultete rengiamos naujos vaidybos bakalauro studijų programos (teatro ir kino kryptis) studentams mokytis iš profesionalių teatro menininkų, stebėti ir analizuoti jų darbus, natūraliai įsitraukti į teatrinės kūrybos procesą. Pagrindinis programos išskirtinumas – ruošiamas tarpdalykinių gebėjimų aktorius, gebantis savarankiškai kurti meninį veiksmą ir lanksčiai prisitaikyti prie kintančių kultūrinės aplinkos sąlygų. Todėl VDU teatras jauniesiems aktoriams taps neatsiejama praktikos dalimi.

Daugiau informacijos apie spektaklį „Trys gyvenimo versijos“ galima rasti čia>.

Yasmina Reza – prancūzų dramaturgė, aktorė, rašytoja, scenaristė, kurios darbai jau daugiau nei dvidešimt metų susilaukia sėkmės ir kritikų pripažinimo. 1987 m. jos pjesė „Conversations after a Burial“ pelnė Moljero apdovanojimą geriausio kūrėjo nominacijoje. Pjesė „Art“, pelniusi tą patį apdovanojimą, buvo pastatyta „Comedie des Champs Elysees“ Paryžiuje (1994 m.), „Windham‘s Theatre“ Londone (1996 m.), „Royal Theatre“ Niujorke (1999 m.). Pjesė „L’Homme du hasard“ – „Theatre Hebertot“ Paryžiuje (1996 m.), „Royal Shakespeare Company“ Londone (1998 m.), „Promenade Teatre“ Niujorke (2000 m.). Pjesė „Trois versions de la vie“ – „Theatre Antoine“ Paryžiuje (2000 m.), „Burgtheater“ Vienoje, (2000 m.), „Royal National Teatre“ Londone (2000 m.).

2010 m. vasario mėn. Lietuvoje įvyko spektaklio „Atsitiktinis žmogus“ (rež. J. Vaitkus), pastatyto pagal Y. Rezos pjesę „L’Homme du hasard“, premjera. Spektaklis, rodomas daugelyje Lietuvos miestų, sulaukė itin palankaus žiūrovų ir teatro kritikų vertinimo, taip pat tapo 2010 m. Lietuvos kamerinių teatrų festivalio laureatu. Už vaidmenis spektaklyje aktoriai Goda Piktytė ir Arvydas Dapšys 2011 m. buvo nominuoti „Auksinių scenos kryžių“ apdovanojimams geriausių pagrindinių moters ir vyro vaidmenų atlikėjų kategorijose.

„Y. Rezos dramaturgija – tai lengvas intelektualus teatras. Ji į teatrą sugrąžino ištisą kartą žmonių, kuriems rimtos dramos atrodė per ilgos ir dažnai nuobodžios, o lengvos komedijos – per banalios, kad užimtų jų brangų laiką“ (Sheridan Morley, „The Spectator“).