Romualdo Požerskio ir Monikos Požerskytės-Kalvelės fotografijų paroda „Netikėtas dialogas. Moterys“

2023 m. spalio 10 d. 17:30 val. VDU menų galerijoje „101“ (Muitinės g. 7) atidaroma fotomenininkų ir dėstytojų Monikos Požerskytės-Kalvelės ir Romualdo Požerskio paroda „Netikėtas dialogas. Moterys“, sugretinanti dviejų menininkų portreto ir akto žanro fotografijas, vaizduojančias moteris.

Vienos šeimos dviejų kartų menininkų kūrybos palyginimas visada yra įdomus ir intriguojantis. Jis gali parodyti konkrečios meno srities raidą ir padėti suprasti tą raidą lėmusias aplinkybes, susiejant jas su konkrečių menininkų asmenybėmis.

Vieną iš tokių sugretinimų siūlo paroda „Netikėtas dialogas. Moterys“, kurioje eksponuojami žinomo Lietuvos fotografo, VDU Menų fakulteto profesoriaus Romualdo Požerskio ir jo dukros, fotografės, Vilnius Tech – Vilniaus Gedimino technikos universiteto Kūrybinių industrijų katedros docentės Monikos Požerskytės darbai. Abiejų autorių fotografijas sieja ta pati tema – moterys – bet kiekvienas į jas žvelgia savaip. Romualdo fotografijose moterys įkūnija ryškius vaidmenis ir kartais dalyvauja beveik siurrealistiniuose siužetuose. Daugelyje fotografijų jos pasirodo kaip stiprios, erotiškos ir net provokuojančios fotografo surežisuotų situacijų dalyvės.

Monikos Požerskytės žvilgsnis į moteris kitoks. Jaunesnės fotografų kartos atstovė moteris įamžina reprezentacinei, įvaizdžio fotografijai artimu stiliumi, taigi – šiek tiek idealizuotai, pabrėžiant moterų grožį, tačiau ir išryškinant jų asmeninius charakterius. Individualumo perteikimas atvaizduose priklauso nuo pačių modelių ir jų bendradarbiavimo su fotografe studijoje. Monikos fotografijose nėra jokių aplinkos detalių ar rekvizito, jos nuotraukos nepasakoja įsivaizduojamų siužetų ir nekalba metaforomis. Svarbiausia čia yra pati moteris ir jos tikra asmenybė.

Parodoje susitinka du skirtingi požiūriai į moterį: vyriškas ir moteriškas, matantis moterį kaip mūzą ir kaip tikrą asmenybę, grožį įžvelgiantis erotiškame kūne ir jį matantis individualioje veido išraiškoje. Tai žiūrovui leidžia vienu žvilgsniu aprėpti ne tik skirtingus Lietuvos fotografijos raidos laikotarpius, bet ir laikui bėgant besikeičiančias vertybes.

 

Tomas Pabedinskas

Fotografijų paroda galerijoje veiks iki lapkričio 10 d.

VDU menų galerijos „101“ (Muitinės g. 7) darbo laikas I-V, 10:00–18:00 val.