Menų fakulteto Šiuolaikinių menų katedros dėstytojai tarptautiniame simpoziume

Lapkričio 15-17 d. Menų fakulteto Šiuolaikinių menų katedros dėstytojai prof. dr. Rimantas Plungė, prof. dr. Titas Petrikis ir doc. dr. Tomas Pabedinskas dalyvavo tarptautiniame simpoziume „Focus on Europe 2023“ Graco mieste, Austrijoje. Privataus universiteto Mokytojų edukacijos koledžo „Augustinum“ organizuotas renginys sukvietė daugiau nei 20 lektorių iš 8 šalių. VDU atstovai į simpoziumą buvo pakviesti pasidalinti požiūriu į Rusijos karą Ukrainoje, jį analizuojant iš politologijos, meno tyrimų ir ideologinių perspektyvų.

 

Prof. dr. T. Petrikis paskaitoje „Žaidimas be taisyklių. Derybų su nedemokratiniais režimais iššūkiai“ („The Rules of No Rules: Challenges in Negotiating with Non-Democratic Regimes“) analizavo fundamentalius totalitarinių ir demokratinių santvarkų principus šiandienos geopolitnių įvykių kontekste. Aptardamas Rusijos karą Ukrainoje bei Israelio ir Palestinos konfliktą profesorius atskleidė neišvengiamus sunkumus derantis su totalitariniais režimais, dažnai nepaisančiais tarptautinės teisės. Ši analizė atskleidė būtinybę ginti demokratijos principus ir vertybes, kurioms kyla pavojus.

Prof. dr. Rimantas Plungė pranešime „Tikra? Suklastota? Ar galima pasitikėti šiuolaikinių medijų kanalais? Rusijos atvejo studija“ („Real? Fake? Can Contemporary Media Channels be Trusted? Russia Case Study“) analizavo kaip šiuolaikinių medijų audiovizualinė raiška pasitelkiama propagandiniams tikslams. Profesorius atskleidė tokios propagandos poveikį ir pateikė Rusijos ideologiją paneigiančius faktus bei statistinius duomenis.

Doc. dr. Tomas Pabedinskas pristatė Lietuvoje gyvenančio ir kuriančio ukrainiečių menininko Valentyn Odnoviun fotografijų ciklą „Sekimas“, kuriame atskleidžiami įvairiais istoriniais laikotarpiais skirtingų režimų naudoti panašūs žmonių sekimo ir kontrolės būdai. Pranešime parodyta, kaip bendrus galios santykių įtvirtinimo ir veikimo principus atskleidžiantis kūrinys gali padėti išlaikyti kritinį mąstymą šiandienos karinių konfliktų ir vertybinių kovų kontekste.

VDU atstovų pranešimai tarptautinei studentų ir dėstytojų auditorijai sukėlė didelį susidomėjimą, išprovokavo nemažai klausimų ir diskusijų, taigi galima teigti, kad renginio dalyviams buvo iš tiesų svarbu išgirsti lietuvių požiūri į pasaulyje aktualias temas. Be to, simpoziumo metu buvo plečiami tarptautinių akademinių ryšių tinklai ir numatomos universitetų partnerių tolesnio bendradarbiavimo galimybės.