Menų fakultetas bendradarbiavo kuriant filmuką klausos negalią turintiems vaikams

Gruodžio mėnesį Kauno miesto muziejaus Tautinės muzikos skyriaus renginių salėje įvyko etnomuzikinio animacinio filmuko „TI TA TO“ pristatymas. Tai yra pirmasis animacinis filmukas, sukurtas ir išverstas į lietuvių gestų kalbą. Siekiant geriausio rezultato, filmukas buvo kuriamas kartu su partneriais (bendrija „Pagava“, lopšelis-darželis „Rokutis“, lopšelis-darželis „Riešutėlis“) ir kūrybine komanda. Tarp animacinio filmuko kūrybinių partnerių pateko ir prie kūrybinio proceso prisidėjo ir Vytauto Didžiojo universiteto Menų fakultetas (VDU MF). Fakultete įsikūrusioje garso studijoje vyko animacinio filmuko garso įrašymas, prie kurio prisidėjo VDU MF dėstytojas Matas Jančauskas.

Šiuolaikinių menų katedros vedėjas Dr. Tomas Pabedinskas teigia, jog bendradarbiavimas kuriant animacinį filmą prasidėjo Kauno miesto muziejaus Tautinės muzikos skyriaus iniciatyva.

„Muziejininkė Monika Chockevičienė kreipėsi su kvietimu dalyvauti projekte ir VDU garso įrašų studijoje įrašyti filme girdimus tradicinių lietuviškų instrumentų garsus. Kadangi turime puikią įrašams skirtą įrangą ir kompetentingus specialistus, mielai sutikome įsitraukti į projektą“, – pasakoja  Šiuolaikinių menų katedros vedėjas dr. Tomas Pabedinskas. Menų fakultetui ir konkrečiai jame vykdomai Muzikos produkcijos studijų programai šis bendradarbiavimas yra svarbus plečiant socialinių partnerių ratą, atveriant vis naujas muzikos produkcijos žinių ir gebėjimų panaudojimo galimybes, pasiūlant studentams galimas praktikų vietas. Žiūrint plačiau – tai ir universiteto vardo žinomumo didinimas kultūros, meno srityje ir prasmingas indėlis į kultūros paveldo pristatymą šiandien aktualiomis formomis.

Projekto idėjos autoriai išsikėlė sudėtingą uždavinį – supažindinti ikimokyklinio 3–6 metų amžiaus vaikus su muzikiniu liaudies folkloru. Tačiau bene didžiausias iššūkis buvo suteikti galimybę pažinti tautinę muziką vaikams, turintiems klausos negalią.

Kadras iš animacinio filmuko „TI TA TO“

„Tradicinėje kultūroje vaikams dainuotos lopšinės, sektos pasakos ir pasakėčios. Šiuolaikiniai vaikai dažniau pažįsta pasaulį per taip jų mėgstamą animaciją, kurią pasitelkėme ir mes kurdami šią etnomuzikinę, mitologinę pasaką“, – teigia projekto vadovė, Kauno miesto muziejaus Tautinės muzikos skyriaus vedėja dr. Gintarė Dusevičiūtė-Neimontienė.

Animacinis filmukas „TI TA TO“ įtrauks vaikus į garsų pasaulį, kuriame persipina gamtos ir žmogaus kūryba. Filmuke skamba muzikos instrumentai, naudoti lietuvių tradiciniame muzikavime: skudučiai, kanklės, ragas ir kt. Vaizdingas ir muzikalus instrumentų įpynimas į pasaką, tikima, ne tik sudomins mažuosius, bet ir padės jiems atskleisti muzikos instrumentų grožį, parodant, kaip jie veikia, skamba, kokias vibracijas skleidžia.

Susitikimų su partneriais metu buvo išklausyti ikimokyklinio ugdymo pedagogų ir vaikų atsiliepimai. Stebėtos jų reakcijos (susidomėjimas, dėmesio koncentracija, įsitraukimas), o pasaka – tobulinama. Turinio kūrimo procese ypatingas dėmesys buvo skirtas klausos negalią turinčių vaikų socialinei integracijai – siekta, kad etnomuzikinė pasaka būtų sukurta ir išversta į lietuvių gestų kalbą taip, kad klausos sutrikimas nekeltų kliūčių suprasti pagrindinę pasakos mintį.

Kūrybinė komanda su dideliu entuziazmu ėmėsi šios užduoties ir sukūrė scenarijų, garso takelį bei animaciją, kuriai prireikė net 7000 ranka pieštų kadrų!

Animacinį filmuką „TI TA TO“ galite rasti ir pažiūrėti čia.