Kviečiame į tarptautinę mokslinę konferenciją „Teatras ir atminties karai“ (Theatre and memory Wars)

Kviečiame į tarptautinę mokslinę konferenciją „Teatras ir atminties karai“ (Theatre and memory Wars), Kaune, VDU, balandžio 26 – 28 d. Žr. konferencijos programą čia

Vytauto Didžiojo universitetas, Šiaurės šalių teatro tyrėjų asociacija (Association of Nordic Theatre Scholars ANTS), Scenos meno kritikų asociacija, Kaunas – Europos kultūros sostinė 2022 ir Nacionalinis Kauno dramos teatras pristato tarptautinę mokslinę konferenciją „Teatras ir atminties karai“ ir kviečia analizuoti atminties ir istorijos reikšmę šiuolaikiniame pasaulyje ir naujus iššūkius, kuriuos šiandien patiria teatras kaip atminties vieta.

Atminties karų tema pastaruoju metu yra ypač aktuali tiek Baltijos šalių, tiek ir platesniame Europos kontekste. Ji nurodo į politinę prievartą ir ginkluotus konfliktus praeityje, o taip pat į konfliktuojančias istorinės patirties atmintis šiuolaikinėse visuomenėse. Skirtingų ir dažnai priešingų istorijos interpretavimų konfrontacija tampa ypač svarbi šiuolaikiniame pasaulyje, kylant karo retorikai, kuri dažnai yra įsišaknijusi ankstesniuose istoriniuose konfliktuose ir jų populiarioje ar institucionalizuotoje atmintyje. Teatro tyrimai čia svarbūs, nes konfliktuojančios, agonistinės atmintys dažnai turi performatyvų pavidalą (jos yra konstruojamos, sudramatinamos, atliekamos). Istorinė atmintis yra įvairiai reflektuojama, užginčijama ir kritiškai permąstoma šiuolaikiniame Baltijos, Rytų ir Vakarų Europos šalių teatre, dramaturgijoje, atlikėjų menuose. Konferencija siekia išprovokuoti naują atminties tyrimų sklaidą, akcentuojant konfliktiškas ir priešingas atmintis, istorijos interpretacijas bei provokuojant diskusiją tarp skirtingų šalių mokslininkų.

Konferencijoje pranešimus skaitys 40 pranešėjų iš Danijos, Latvijos, Austrijos, Jungtinės Karalystės, Vokietijos, Rusijos, Norvegijos, Islandijos, Izraelio, Airijos, Suomijos, Švedijos, JAV, Olandijos, Grenlandijos ir Lietuvos.

Pagrindinius pranešimus skaitys: vienas iš reikšmingiausių pasaulyje teatrologų, daugybės knygų autorius, parašęs kol kas svarbiausią tyrimą apie istorijos ir atminties reprezentavimą šiuolaikiniame teatre (Performing History: Theatrical Representations of the Past in Contemporary Theatre), Tel Avivo universiteto profesorius emeritas Freddie Rokemas. Warwick’o universiteto teatrologas Milija Gluhovicius, knygos Performing European Memories: Trauma, Ethics, Politics autorius ir The Oxford Handbook of Politics and Performance bendraautorius. VDU profesorius filosofas Gintautas Mažeikis, knygų Propaganda ir simbolinis mąstymas, Įsikitinimai: sąmoningumo metamorfozės ir kitų autorius šiuo metu tiriantis Gulago teatrą.