Aštuntojo dešimtmečio Lietuvos baikeriai Romualdo Požerskio fotografijose

Kovo 30 d. „Prospekto“ galerijoje, Vilniuje atidaryta Menų fakulteto profesoriaus Romualdo Požerskio personalinė paroda „Neramūs keliautojai“, kurioje eksponuojamos autoriaus jaunystės laikų fotografijos.

XX a. aštuntojo dešimtmečio pradžioje Romualdas Požerskis, po kelerių metų įsiliejęs į žymiausių Lietuvos fotografų gretas, dar buvo Kauno politechnikos instituto studentas ir savo jaunystės dienas leido su grupele bendraminčių, vienijami aistros motociklams, kelionėms ir laisvės idėjoms. 1971–1975 m. R. Požerskis, jo bendramokslis Virgis Lankas, pusbrolis Petras Pocius ir Zenonas Langaitis motociklais keliavo po Lietuvą, kartais išsirengdavo ir į tolimesnes keliones, pavyzdžiui, Taliną. Jaunieji motociklininkai tuomet savęs nesiejo nei su baikerių judėjimu, nei su Kaune gyvavusia hipių bendruomene. Tačiau kelionės, laisvė, kartais romantiška, o kartais dramatiška patirtis kelyje buvo neišvengiamai susiję su tuomete alternatyvia Vakarų kultūra ir jos maištinga dvasia. Romualdas su bičiuliais klausėsi The Doors, Led Zeppelin ar Black Sabbath, skaitė Jacką Kerouacą, patys siuvosi motociklininkų striukes su „kutosais“, plačius džinsus ir… svajojo apie laisvą Lietuvą, be politinių, ideologinių suvaržymų, be asmens laisvės apribojimų.

Parodoje pristatomos fotografijos šiandien atrodo kaip ano meto jaunosios kartos gyvenimo, idealų ir bendros politinės situacijos metafora. Jos pasakoja apie asmeninės bei politinės laisvės siekį sovietmečiu, neramioje XX a. aštuntojo dešimtmečio pradžioje. Paroda suteiks retą progą pajausti „gyvas“ to laiko gyvenimo akimirkas ir estetinių taisyklių nesuvaržytą jų įamžinimą nuotraukose, kurios anuomet buvo skirtos tik fotografijų herojų asmeniniam archyvui. Betarpišką santykį su fotografijose įamžintu laikotarpiu padės atrasti kartu su fotografijomis eksponuojamas R. Požerskio jaunystės dienoraštis ir mėgėjiški filmai.

Tomas Pabedinskas

Videopasakojimas iš parodos su autoriaus pasisakymu

Romualdo Požerskio dienoraštį galima skaityti čia

 

Paroda veiks iki balandžio 17 dienos. „Prospekto“ galerijos (Gedimino pr. 43, Vilnius) darbo laikas: II-V 12:00-18:00, VI 12:00-16:00.