13-osios Kauno bienalės renginiai Menų fakultete

 

Vienas didžiausių šiuolaikinio meno festivalių Baltijos regione, 13-oji Kauno bienalė, vyks 2021 m. lapkričio 12 d. – 2022 vasario 20 dienomis. Parodoje pavadinimu „Once Upon Another Time… gyveno jie jau kitaip“ bus apžvelgiama dabartinė pasaulinė situacija, įskaitant ir pandemiją, siekiama analizuoti žmonių ištvermingumo ir prisitaikymo istorijas. Kuruojama Josée Drouin-Brisebois, bienalė tiria skirtingas šiuolaikinio meno istorijų pasakojimo ir naratyvo formas. Kai kurios šių istorijų kyla iš mitų ir pasakojimų, siejamų su laiko tėkme, virsmais ir evoliucija. Taip pat jos tyrinėja asmenines ir bendruomenines išgyvenimo istorijas. Parodoje siūloma dalintis pasakojimais, įsišaknijusiais įvairiose pasaulėžiūrose bei akimirkose, galinčiose mus sujungti su praeitimi, dabartimi ir net ateitimi.

Bienalė suburs 23 tarptautinius menininkus ir jų grupes iš Lietuvos, Lenkijos, Vokietijos, Prancūzijos, Jungtinės Karalystės, Jungtinių Amerikos Valstijų, Kanados ir Brazilijos. 13-ojoje Kauno bienalėje – viename svarbiausių šiuolaikinio meno renginių, atidarysiančių „Kaunas – Europos kultūros sostinė 2022“ metus, bus pristatyti dešimties menininkų nauji, specialiai šiai parodai sukurti kūriniai.

Pasak parodos kuratorės J. Drouin-Brisebois, pasinėrę į susitikimų su šiuolaikiniu menu neįprastose vietose seriją, lankytojai įsitrauks į tiriamąją architektūros ir gyvos Kauno istorijos kelionę, pateikiamą stebinančiais ir gyvybingais būdais. „Savo darbais, išreiškiančiais įtraukias ir rezonuojančias istorijas, menininkai analizuoja gyvų būtybių, kurios vis dar patiria įvairias priešiškumo formas: neteisybę, priespaudą ir klimato pokyčius, atsparumą ir prisitaikymą. Parodos tikslas – per istorijų pasakojimo sukuriamą artumo jausmą, skatinti auditorijas susijungti, puoselėti empatiją ir, tikimės, sukurti naują supratimą”, – sako parodos kuratorė.

Kauno bienalės vadovė Neringa Kulik pabrėžia, jog šių metų parodos tema yra reikšminga ne tik vietos, bet ir globaliu mastu. „„Once Upon Another Time… gyveno jie jau kitaip“ – tai nuoroda į pasakojimo, gyvos istorijos svarbą. Retai visą pasaulį vienu metu apima tokia krizė, kurios padariniai – socialiniai visuomenės gyvenimo sferų pertvarkymo rezultatai. Tamsiausiais žmonijos istorijos etapais išlieka gyvos istorijos, iš kurių mes mokomės įveikti gyvenimo mums skirtus iššūkius, surasti išeitį iš sudėtingų situacijų, tikėti šviesios ir taikios ateities vizija. Pristatydami pasakojimus iš įvairių pasaulio šalių – nuo Lietuvos iki Kanados – siekiame atrasti sąlyčio taškus tarp skirtingų (o gal ir ne?) asmeninių ar kolektyvinių patirčių. Man be galo džiugu, kad daugeliui užsienio menininkų Lietuva yra atradimas, o kai kurie mato ją kaip vilties pavyzdį savo gimtosioms (Kosovas, Baltarusija) šalims“, – parodos temą pristato N. Kulik.

Dalyvaujantys menininkai:

David Altmejd (Kanada, JAV), Christian Boltanski (Prancūzija), Shary Boyle (Kanada), Janet Cardiff ir George Bures Miller (Kanada), Douglas Gordon (Jungtinė Karalystė), Petrit Halilaj (Kosovas, Vokietija), Kristina Inčiūraitė (Lietuva, Airija), Isuma (Kanada), Kapwani Kiwanga (Kanada, Prancūzija), Lina Lapelytė (Lietuva), Laura Lima (Brazilija) kartu su Rasma Noreikyte (Lietuva) ir Giedre Kriaučionyte (Lietuva), Jonas Mekas (Lietuva, JAV), Pakui Hardware (Neringa Černiauskaitė ir Ugnius Gelguda) (Lietuva), Augustas Serapinas (Lietuva), Jeremy Shaw (Kanada, Vokietija), Monika Sosnowska (Lenkija), SetP Stanikas (Svajonė ir Paulius Stanikai) (Lietuva, Prancūzija), Indrė Šerpytytė (Lietuva, JK), Emilija Škarnulytė (Lietuva), Althea Thauberger (Kanada), Geraširdys Linkėtojas (Vytautas Viržbickas) (Lietuva), Simona Žemaitytė (Lietuva).

VDU menų galerijoje „101“ specialų projektą su Europos humanitarinio universiteto studentais iš Baltarusijos pristatys Artūras Raila (Lietuva). Dalyvauja: Darya Karalkova, Aliona Makhnach, Volha Mirankova, Alesia Pesenka kolaboracijoje su fotografu Yauhen Attsetski, Aleksei Shklianko, Viktoryia Yaskevich ir Yauheni Zahorski (Baltarusija).

Aliona Mokhnach. Behind the Garage Doors. 2021

 

13-oje Kauno bienalėje dalyvaujantys menininkai atsižvelgia į šiuo metu aktualias temas: migracijos problemas, aktyvizmo ir komunikacijos svarbą, bendruomenės kūrimą, kelia ekologijos ir tvarumo klausimus. Paroda siekiama kviesti lankytojus į prasmingus susitikimus su šiuolaikiniu menu ir jį kuriančiais profesionalais, iš naujo atrasti netikėtas erdves, apmąstyti žmonijos išgyvenimo istorijas su kuriomis susiduriame šiandien ar patyrėme netolimoje praeityje bei pasinerti į alternatyvios ateities vizijas.

 

ATIDARYMO SAVAITGALIO RENGINIAI VDU MENŲ FAKULTETE

 

Lapkričio 12 d. (Penktadienis)

 

VDU menų galerija „101“

13:00-13:30 Aliona Makhnach performansas “Behind the Garage Doors” (prie galerijos, lauke)

13:30-14:00 Darya Karalkova performansas “The Roots” (prie galerijos, lauke)

14:00-18:00 Volha Mirenkova perfromansas “Nothing Happened in My Life”

 

VDU Menų fakultetas (207 aud.)

15:00-16:00 Klaus Speidel paskaita: naratyvumas mene

 

Lapkričio 13 d. (Šeštadienis)

 

VDU menų galerija „101“

11:00-11:30 Paskaita: Alesia Pesenka (dalyvauja Aleksei Shklianko) “The Square of Change”

14:00-16:00 Paskaita: Aleksei Shklianko “Through the Violence Here Comes a Rebirth of the National Identity”

Registracija į renginius vykdoma el. paštu: registracija@biennial.lt

Parodą organizuoja Kauno bienalė. Projektą remia Lietuvos kultūros taryba, Kauno miesto savivaldybė, renginiui skirta Kanados menų tarybos parama. Renginys pristatomas bendradarbiaujant su Kanados ambasados biuru Lietuvoje, ir yra „Kaunas – Europos kultūros sostinė 2022“ dalis.

 

Parodos informacija www.bienale.lt