Baigėsi VDU kultūros dienos: Kaune kultūra veža!

„Kultūra veža!“ – tokiu šūkiu Vytauto Didžiojo universiteto Menų fakultetas šių metų balandžio 24 – 29 kvietė miesto bendruomenę į jai skirtą renginį „VDU kultūros dienos“. Kaip teigė Menų fakulteto dekanė prof. Jurgita Staniškytė, “renginio idėja kilo iš poreikio įtraukti miesto bendruomenę į kūrybines universiteto veiklas. Nuo pat įkūrimo VDU siekė griauti viešumoje įsitvirtinusį akademinio uždarumo mitą, todėl atviros ir įtraukios kūrybinės praktikos, kviečiančios visuomenę patirti įvairias menines raiškas, pažinti tarptautinį kultūros kontekstą ir įsitraukti į kritines diskusijas apie kultūros būklę – natūralus atviro  Artes liberales principais veikiančio universiteto tikslas“.

Per metus VDU Menų fakulteto kiemelyje senamiesčio Muitinės gatvėje įvyksta daugybė renginių, skirtų miesto bendruomenei: čia veikia VDU menų galerija „101“ su nuolat keičiamomis parodomis ir pristatymais, organizuojami populiarūs renginiai mokiniams ir mokytojams (protų mūšiai, atviros paskaitos), koncertai, filmų peržiūros, susitikimai su vietiniais ir tarptautiniais menininkais, mokslo renginiai. “VDU kultūros dienos” tapo Menų fakulteto kūrybinių, intelektualinių veiklų koncentratu ir siekė priminti miesto bendruomenei, kad kultūrą kuriame mes visi. Visą paskutinę balandžio savaitę Menų fakultete vyko atviros paskaitos, parodų atidarymai, diskusijos, koncertai, spektakliai, susitikimai su užsienio kultūros ekspertais.

Renginys prasidėjo VDU Didžiojoje salėje, kur daugiau nei 500 žiūrovų stebėjo Fortūnos prizu apdovanotą ir Auksiniam scenos kryžiui nominuotą Menų fakulteto dėstytojo Mariaus Pinigio bei šokėjų Mariaus Paplausko ir Andriaus Stakelės šokio spektaklį (G)round zero. Meninę “VDU kultūros dienų” programą tęsė vakarinės spektaklių ir kino filmų peržiūros, parodų atidarymai ir knygų pristatymai, o užbaigė – kelias valandas fakulteto kiemelyje vykęs Music Production programos studentų gyvo garso ir elektroninės muzikos koncertas.

Visą savaitę miesto bendruomenė ir, ypač, moksleiviai buvo kviečiami dalyvauti atvirose Menų fakulteto paskaitose. Pasiūlę plačią atvirų paskaitų programą – nuo “Mados dizaino” ar “Šiuolaikinio meno” iki “Muzikinio vaizdo klipo” ar “Auditorijų plėtros” – fakulteto dėstytojai sulaukė nemažai įvairaus amžiaus klausytojų, besidominčių šiuolaikinio meno, meno istorijos ir kritikos bei kūrybinių industrijų klausimais. Edukacinę renginio programą vainikavusi “Menų fakulteto atvirų durų diena moksleiviams” sulaukė tokio lankytojų skaičiaus, kad kamerinėse Menų fakulteto studijose ir medijų laboratorijose buvo sunku sutalpinti visus, norinčius sužinoti apie MF studijų programas ir dalyvauti kūrybinėse dirbtuvėse. Renginio organizatoriai džiaugiasi sulaukę per šimtą Kauno ir kitų miestų moksleivių, panorusių išmėginti save fotografo, aktoriaus, kūrybinių industrijų eksperto, mados dizainerio, garso menininko, meno istoriko ir kritiko vaidmenyse.

Kiekvieną dieną renginio svečiai turėjo galimybę lankytis viešose Menų fakulteto užsienio kolegų – menininkų ir kultūros ekspertų – paskaitose: lenkų menininkė Agnieska Zawadzka pasidalino savo įžvalgomis apie šiuolaikinės grafikos transformacijas, virsmus ir ateities perspektyvas; kroatų menininkas, antropologijos daktaras Josip Zanki pristatė tarpdisciplininę meninio tyrimo koncepciją ir pasidalino asmeninių tyrimų patirtimi; Roterdamo muziejaus kuratorė Nicole van Dijk aptarė muziejaus vaidmenį XXI amžiuje ir įkvepiančius šiuolaikinės muziejininkystės pavyzdžius; prancūzų aktorė ir režisierė Emilie Maréchal aktualizavo improvizacijos ir kolektyvinės kūrybos reikšmę šiuolaikinio teatro ir kino projektuose.

VDU kultūros dienų metu įvyko dvi nemažo Kauno meninės ir kultūrinės bendruomenės susidomėjimo sulaukusios diskusijos. Pirmoje diskusijoje atsakymų į klausimą „Ar menui reikia paaiškinimo?“ ieškojo menotyrininkė Rasutė Žukienė, grafikas Rolandas Rimkūnas, meno kuratorė Vaida Stepanovaitė, poetė, literatūros kritikė, žurnalo „Nemunas“ redaktorė Erika Drungytė ir teatro režisierius Agnius Jankevičius. Antroje diskusijoje – „Ar kultūra Kaune veža?“ – Kauno kultūros lauko situaciją aptarinėjo Menų fakulteto dekanė Jurgita Staniškytė, „Kaunas 2022“ projekto vadovė Virginija Vitkienė, Kauno Menininkų namų laikinasis direktorius Justinas Kalinauskas, erdvės alternatyviems scenos menams Šelterio ir Teatrono vadovas Gildas Aleksa ir Kauno savivaldybės Kultūros ir švietimo komiteto pirmininkė Ina Pukelytė. Šiomis diskusijomis Menų fakulteto bendruomenė kvietė nepamiršti, kad kultūra yra gyvybiškai priklausoma nuo nuolatinės kritinės polemikos, intelektualinio pasipriešinimo, mąstymo įvairovės, o svarbiausia klasikinio universiteto funkcija visuomenėje ir kultūroje yra kritinė refleksija. Menų fakultetas jau kelis dešimtmečius veikia kaip intelektualinis kritikos centras, o seniausia fakulteto studijų programa Menotyra, neseniai atnaujinta ir pervadinta Menų istorija, kritika ir medijos, ruošia šiuolaikinio meno ir kultūros iššūkius pasirengusius priimti meno ekspertus-kritikus.

„VDU kultūros dienų“ organizatoriai tikėjosi, kad renginys paskatins miesto bendruomenę pamatyti ir įvertinti kultūrines sąveikas: ne vien kaip svarbu išmokti gerai fotografuoti ar vaidinti, bet ir kokiais žodžiais kalbėti apie fotografiją, kiną ar teatrą, kaip išgirsti pasaulinio meno gaudesį, kad įvertintum naujo balso unikalumą ir kaip išlikti „prisijungus“, kad suprastum ir kitam paaiškintum, kas vyksta platesniame kultūros lauke, kultūros politikoje ir ekonomikoje. Gausus ir aktyvus miesto bendruomenės dalyvavimas “VDU kultūros dienų” paskaitose, meno renginiuose, kūrybinėse dirbtuvėse ir intelektualinėse diskusijose leidžia drąsiai sakyti, kad Kaune kultūra veža!