Paslaptingas Bangladešas naujame Romualdo Požerskio albume

2020 m. pabaigoje išleistas Romualdo Požerskio fotografijų albumas „Paslaptingas Bangladešas “ – tai jau penkioliktoji autoriaus fotografijų knyga. Pirmoji „Atlaidai“ buvo išleista dar 1990 m., Čikagoje, padedant žinomam lietuvių išeivijos fotografui Algimantui Keziui. Kitos buvo parengtos jau Lietuvoje ir skaitytojams pristatė įvairius vieno žymiausių humanistinės Lietuvos fotografijos mokyklos atstovų kūrybos etapus ir aspektus.

Požerskis vaizdais pasakoja apie vieną tankiausiai gyvenamų ir skurdžiausių pasaulio šalių Bangladešą, o tiksliau – jo žmonių darbus, šventes, kultūrinį šalies savitumą, socialinę tikrovę ir, žinoma, nelengvomis sąlygomis išsaugojamas žmogiškas vertybes bei orumą. Į Bangladešą su tarptautinėmis fotografų grupėmis Požerskis vyko 2016, 2017 ir 2018 metais ir šių kelionių metu įamžino laivų remonto dirbtuves, odos apdirbimo fabrikus, šalia geležinkelio nusidriekusius lūšnynus šalies sostinėje Dakoje. Autorius taip pat fotografavo kitose vietovėse: šiukšlynuose prie Čitagongo uostamiesčio, kaimeliuose, kur neturtingos šeimos gyvena valtyse, akmens skaldyklose ir ryžių apdirbimo įmonėse, žuvų džiovyklose. Kita dalis Bangladeše Požerskio užfiksuotų kadrų tarsi kontrastą sunkiam darbui atskleidžia spalvingas, džiaugsmo kupinas hinduistų Holi pavasario šventę ir musulmonišką religinę Biswa Ijtema šventę, į kurią susirenka apie keturi milijonai maldininkų.

„Fotografija yra kūrybos sritis, tarpininkaujanti žiūrovui suvokiant sudėtingą pasaulį. Tai tarsi žmonių, gyvenančių įvairiose pasaulio vietose, jungiamoji grandis“, – teigia Požerskis. „Fotografuodamas pajunti, koks skirtingas šis pasaulis, ir supranti, kad beveik nieko apie jį nežinai, o tai, ką atrandi, tėra mažytė mūsų nuostabios Žemės dalelė“, – dalinasi patirtimi autorius. Ir iš tiesų, vedamas humanistinės pasaulėžiūros ir tikėjimo fotografijos galia padėti žmonėms vieniems kitus geriau suprasti, Požerskis sukūrė fotografijų seriją, kurioje Bangladešas atsiskleidžia kaip paslaptingas bei sukrečiantis degančių spalvų ir alinančio darbo pasaulis, bet tuo pačiu atrodo artimas tenykščių gyventojų žmogiškumu ir atvirumu.

Tomas Pabedinskas

Daugiau informacijos : LRT_Pozerskis