Fotografo knygoje – Nerimdaičių „Vienuolyno“ istorija
Interviu su Naujųjų medijų meno programos absolventu Rimgaudu Barauskiu apie jo baigiamojo bakalauro darbo tęstinumą.
Iš Nevarėnų seniūnijos Nerimdaičių kaimo kilusiam jaunam fotografui Rimgaudui Barauskiui svarbi gimtojo krašto istorija ir senolių palikimas. Savo baigiamojo bakalauro darbo objektu vaikinas pasirinko apleistą pastatą, vietinių gyventojų vadinamą „Vienuolynu“. Sulaukęs pasiūlymo dalyvauti knygų dirbtuvėse fotografas netgi sudarė autentišką knygą „Vienuolynas“.
Monika GIRDVAINĖ
Idėją brandino ilgai
Šiemet Vytauto Didžiojo universitete naujųjų medijų meno studijas baigęs Rimgaudas teigia, kad idėja baigiamajam bakalauro darbui sukurti projektą apie jo gimtajame krašte, Nerimdaičiuose, esantį istorinį, dabar jau negyvenamą pastatą nebuvo atsitiktinė.
„Ši idėja užaugo manyje per daugelį metų. Pastate niekada neveikė vienuolynas, taip jį pavadino buvę gyventojai, nes dažniausiai jame gyveno vienišos moterys – mokytojos. Šiame pastate kažkada buvo klebonija, mokykla, bendrabutis mokytojams ir kolūkio darbuotojams, socialinis būstas asocialioms šeimoms ir pavieniams gyventojams, laidojimo namai.
Man „Vienuolynas“ visada buvo mistinis pastatas, kuris išsiskirdavo iš visų kitų“, – sako pašnekovas.
Rimgaudas pripažįsta su dideliu susidomėjimu besiklausantis senolių prisiminimų. Jam įdomi praeitis, gimtojo krašto istorija. Jaunas vyras tvirtina, kad nuo vaikystės girdėtos istorijos išaugino suvokimą apie praeities svarbą žmogaus ateičiai.
„Sunku net įsivaizduoti, kiek įvykių pergyveno pastatas. Dar esama fotografijų, kuriose matyti mano seneliai (maži vaikai), stovintys ant šio pastato, tada buvusios mokyklos, laiptų. Tuomet jie net negalėjo nutuokti, kad po daugelio metų anūkas vykdys projektą apie jų mokyklą. Kartais pagalvoju, kad viskas buvo suplanuota, kad šis projektas buvo skirtas man jau seniai“, – kalba pašnekovas.
Išleido knygą
Baigiamųjų bakalauro darbų gynimuose R. Barauskio projektas sulaukė dėmesio, ir jaunuolis buvo pakviestas dalyvauti Rafał‘o Milach‘o ir Anios Nałęckos fotografijos knygų dirbtuvėse Kauno fotografijos galerijoje. Dirbtuvių metu Rimgaudas sudarė autentišką knygą, panaudodamas „Vienuolyne“ rastų senų fotografijos albumų lapus.
„Mano fotografijų knygoje „Vienuolynas“ persipina praeitis ir dabartis. Joje yra daugybė senų nuotraukų, viena net atkeliavusi iš Čikagos. Taip pat knygoje yra įvairių laiškų, atvirukų, dokumentų, rastų pastate. Aprašyti ten gyvenusių žmonių atsiminimai. Visa tai sukuria tiltą tarp praeities ir dabarties. Knygoje esančios mano darytos ten anksčiau gyvenusių žmonių ir „Vienuolyno“ interjero fotografijos tarsi susijungia su daugybe senų fotografijų, rastų „Vienuolyne“, sukurdamos vienovę. Fotografija sujungia skirtingus laikotarpius, taip išsaugodama praeities įvykius, akimirkas, kurdama šiandienos istoriją“, – teigia VDU Menų fakultete vyr. laborantu dirbantis R. Barauskis.
Per fotografiją kuria dialogą
Rimgaudas nuo šių metų Kauno kolegijoje studentams pradėjo dėstyti fotografiją. Vaikinas prisimena, kad prieš pradėdamas studijas universitete į fotografiją pats žiūrėjo kiek kitaip nei dabar. Anksčiau jam fotografija buvo tarsi įrankis, su kuriuo galima užfiksuoti gražius gamtos, švenčių ar kitus vaizdus.
„Dabar man fotografija visų pirma yra turinys. Šiandien noriu kalbėti su žmonėmis, kurti dialogą per fotografiją. Žmogus, žiūrėdamas į nuotrauką, turi ne tik matyti, bet ir girdėti. Fotografija savyje turi daugybę jėgos, svarbu tinkamai tai parodyti, pateikti žiūrovui“, – įsitikinęs kūrėjas.
Publikuota – Telšių žinios.